Denník N

Koronavírus na jar zrejme zmutoval. Je infekčnejší, no nie smrteľnejší ako originál z Číny

Vírus SARS-CoV-2 pod elektrónovým mikroskopom. Zdroj -NIAID-RML
Vírus SARS-CoV-2 pod elektrónovým mikroskopom. Zdroj -NIAID-RML

V Európe bola pravdepodobne infekčnejšia verzia SARS-CoV-2 prítomná už v marci, celý svet „ovládla“ za pár týždňov.

Medzi americkými vedcami bola dlhšie debata, prečo sa nový koronavírus vo februári a marci oveľa viac rozšíril v New Yorku a nie v štáte Washington či v San Franciscu, kde boli prvé prípady infekcie v USA.

Teraz môžu mať odpoveď. Vírusy v týchto mestách boli v niečom iné.

Vedci v posledných týždňoch debatujú o tom, že koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobil najhoršiu svetovú pandémiu na Zemi za sto rokov, mohol zmutovať. Stať sa to mohlo ešte niekedy začiatkom roka a postupne sa mutácia – volajú ju G614 – rozšírila do celého sveta.

Táto verzia vírusu by mala byť infekčnejšia ako pôvodná, no zrejme nie je smrteľnejšia a nemuselo by to ovplyvniť ani vývoj vakcíny.

Na túto tému vyšlo už najmenej päť štúdií. Tá jediná zrecenzovaná bola publikovaná minulý týždeň v magazíne Cell a hovorí, že verzia koronavírusu G614 v priebehu mesiaca v podstate „dobyla“ celý svet.

„Teraz je to dominujúca forma, ktorá infikuje ľudí. Toto je teraz ten vírus,“ povedala pre CNN Erica Ollmann Saphireová z Imunologického inštitútu La Jolla, ktorá sa podieľala na štúdii.

V čom je iná

Hlavnou zbraňou koronavírusu sú proteínové výbežky alebo hroty (z angl. spikes) na jeho povrchu, ktoré pripomínajú tŕne na korune, vďaka čomu dostal aj meno. Práve vďaka nim sa dokáže vírus „prisať“ cez receptory ACE2 na ľudskú bunku a vniknúť do nej. V bunke sa potom môže množiť.

Pôvodný vírus, ktorý prišiel z čínskeho Wu-chanu, mal len asi štvrtinu výbežkov schopných prichytiť sa na ľudskú bunku. Často sa pritom konce týchto hrotov lámali.

Virológovia z amerického laboratória Scripps Research prišli v júni so štúdiou, v ktorej tvrdia, že v týchto výbežkoch došlo k nepatrnej, no významnej genetickej zmene.

Výbežok sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Príroda, Svet, Zdravie

Teraz najčítanejšie