Denník N

Na Slovensku dostali prví pacienti remdezivir, obom pacientom sa stav zlepšil

Remdesivir. Foto - TASR/AP
Remdesivir. Foto – TASR/AP

Európska lieková agentúra schválila používanie lieku remdezivir začiatkom mesiaca. Univerzitná nemocnica v Bratislave ho podala pacientovi s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. Minulý týždeň ho podala aj Univerzitná nemocnica v Martine.

Prví pacienti na Slovensku dostali liek na COVID-19 remdezivir. Koncom júna ho podali v Univerzitnej nemocnici v Martine. Prvá pacientka, ktorá dostala liek, má 49 rokov. Liek jej podávali päť dní – od 26. do 30. júna. Pacientka mala obojstranný zápal pľúc.

„Pacientka je zapojená do multicentrickej medzinárodnej klinickej štúdie, pričom indikáciu na remdezivir schvaľoval zahraničný koordinátor,“ tvrdí nemocnica. Po nasadení liečby došlo k zlepšeniu zdravotného stavu, ale pacientka si vyžaduje doliečenie a je stále v nemocnici.

Zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Univerzitnej nemocnici v Martine Dušan Krkoška upozorňuje, že liečba remdezivirom nesie so sebou aj isté zdravotné riziká. „Liek má viacero nežiaducich účinkov. Nie je vhodný pre každého pacienta. Neodporúča sa napríklad podávať pri ľahkých priebehoch ochorenia, ale ani pri pokročilých štádiách ochorenia COVID-19 so známkami multiorgánového zlyhávania, s poruchou pečeňových či obličkových funkcií,“ opisuje.

V pondelok tento týždeň ho dostal 39-ročný pacient s ťažkým priebehom ochorenia, ktorý potreboval aj kyslíkovú liečbu, v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Pacient je hospitalizovaný na klinike infektológie a geografickej medicíny.

Liečba remdezivirom nie je zatiaľ bežná, Európska lieková agentúra povolila jeho používanie pre pacientov s ťažkým priebehom ochorenia len 3. júla. Doterajšie štúdie ukázali, že pacienti, ktorí liek dostávajú, sa zotavujú rýchlejšie a ich hospitalizácia je kratšia.

Nemocnica: Stav sa zlepšil

Teraz ho dostávajú prví pacienti aj na Slovensku. „Pacientovi sa po podaní lieku výrazne polepšilo a liečba

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Slovensko

Teraz najčítanejšie