Keď mal štrnásť rokov, priplával v člne na Sicíliu. Adoptoval si ho tréner, teraz dal gól Interu

Muwara (vľavo) oslavuje svoj gól. Foto - tasr/ap
Muwara (vľavo) oslavuje svoj gól. Foto – tasr/ap

„Mám osemnásť rokov a strelil som gól na San Sire. Je to ako sen, budem si to pamätať po celý život,“ povedal po nedeľnom zápase talianskej ligy medzi Interom Milánom a Bolognou Musa Juwara, mladé krídlo hostí s výnimočným životným príbehom.

Juwara prišiel do Talianska v roku 2016 na lodi ako utečenec. Mal štrnásť rokov a cestoval sám až z Gambie, kde vyrastal. O štyri roky neskôr prakticky zničil akékoľvek šance Interu na zisk majstrovského titulu. Milánsky veľkoklub stráca na prvý Juventus osem kôl pred koncom už jedenásť bodov.

Inter vyhrával 1:0, keď tréner Bologne Siniša Mihajlović na ihrisko poslal tínedžera Juwaru.

Ten pomohol Bologni k prekvapujúcemu obratu v posledných dvadsiatich minútach. Najskôr sám vyrovnal na 1:1 a potom dal víťazný gól jeho skúsenejší krajan Musa Barrow (21), útočník na hosťovaní z Atalanty Bergamo.

V ofenzíve Bologne teda skvele spolupracovali dvaja hráči z krajiny s približne dvoma miliónmi obyvateľov, ktorá v západnej Afrike patrí k futbalovým trpaslíkom.

Do Európy bez rodiny

Mihajlovićovi sa Juwarov talent evidentne páči, už v polovici júna mu dal šancu na pár minút ako náhradníkovi v dueli s Juventusom Turín (0:2). Teraz ho nasadil už v 65. minúte a vyplatilo sa mu to.

„Nemyslel som si, že to príde. Poctivo trénujem, ale nepredpokladal som, že nastúpim proti Interu. Musím poďakovať trénerovi, lebo to nie je malá vec. Svoj prvý gól v Serii A chcem venovať svojej rodine a všetkým, ktorí mi pomohli dostať sa sem,“ povedal.

Narodil sa v 5-tisícovej gambijskej dedine Tujereng, vyrastal ako sirota, staral sa oňho iba starý otec. Jeho starší brat začal pracovať na