Denník N

Štátny tajomník na školstve má príkladnú diplomovku, ale tú Kollárovú sa zdráha kritizovať

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister školstva si vybral za štátneho tajomníka pre vedu a výskum úspešného vedca Ľudovíta Paulisa. Ten si netrúfa posudzovať prácu Borisa Kollára a tvrdí, že odsúdiť to má samotná vysoká škola. „Tiež by nebolo správne, keby ministerka spravodlivosti mala názor na súdny proces a verejne povedala, že toto je mafián a patrí do basy. Keďže som súčasťou ministerstva, snažím sa o to tiež – nevyniesť súd, pretože ten patrí vysokej škole.“

V rozhovore sa dočítate aj:

  • prečo je ministerská kontrola vo vysokej škole v Skalici,
  • či ministerstvo pripraví plošnú kontrolu záverečných prác,
  • ako by sa o dva roky mali zlepšiť vysoké školy,
  • prečo ministerstvo presunulo peniaze z výskumu do škôlok.

Vyštudovali ste na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky. O čom ste písali diplomovú prácu na obhájenie titulu inžinier?

Študoval som medziodborové štúdium biomedicínska fyzika – polovica je na „matfyze” a polovica na Lekárskej fakulte. Paralelne som študoval na Lekárskej fakulte, teda diplomové práce mám dve.

O čom boli?

Na matfyze sme v diplomovej práci sledovali potkany s vysokým krvným tlakom a to, ako vieme zvrátiť liečbou zmeny spôsobené vysokým tlakom. Zistili sme, že niektoré zmeny sa zvrátia, keď sa krvný tlak zníži, niektoré však zostanú. Na Lekárskej fakulte som v tejto práci pokračoval vo forme ŠVOČ-ky, teda Študentskej vedeckej práce. Ako víťaznú prácu konferencie ju bolo potom možné nechať si uznať ako dobrovoľnú diplomovú prácu. V tom čase na Lekárskej fakulte povinné diplomové práce vôbec neboli. Neskôr som v tejto oblasti výskumu pokračoval aj ako doktorand, venoval som sa napríklad tomu, ako melatonín ovplyvňuje kardiovaskulárny systém.

To znie tak, že ste si dali s prácou veľa námahy.

Áno, bola to experimentálna práca, diplomová práca bola potom napríklad publikovaná v zahraničnom karentovanom časopise Acta Physiologica.

Ako sa vám potom počúva to, že niekto získal titul za to, že sa so školiteľom „dohodne”, že opíše jeho myšlienky bez zdrojovania? Alebo že medzi zdroje uvedie webstránku regionkysuce.sk?

K tejto práci sa neviem vyjadriť. Pracujem v inom odbore a neviem, aké sú zvyklosti v tomto odbore, netrúfam si to posudzovať. Po druhé, prácu som ani nevidel, neviem si ju prezrieť a utvoriť si aspoň názor. O ničom nehovorí ani 24 percent zhody tejto práce v antiplagiátorskom systéme. To číslo nie je smerodajné, napríklad keď si to porovnám aj so svojou dizertačnou prácou.

Ako to myslíte?

Moja dizertačná práca bola vypracovaná spôsobom, pri ktorom som si zobral svoje  práce už publikované v zahraničných karentovaných časopisoch, zviazal ich dokopy a doplnil vysvetľujúcim komentárom. Samozrejme text publikácií je jednoznačne oddelený od doplňujúcich komentárov. Takáto forma dizertačnej práce sa považuje za ešte hodnotnejšiu, keďže ide o riadne zahraničné publikácie. Ak by sa však preverovala v systéme, ktorý hľadá zhodu, nájde mi ju pochopiteľne vysokú – práve s mojimi vlastnými prácami.

Asi však sám uznáte, že vaša dizertačná práca má ďaleko od úrovne práce predsedu parlamentu. Aj keď ste jeho prácu nečítali, sám Boris Kollár priznal, že prebral publikáciu svojho školiteľa bez uvedenia zdroja s vysvetlením, že sa s ním dohodol. Čo na to hovoríte?

Keď to sám tvrdí, tak to asi tak bude. Mám na to svoj názor, ale iná vec je vyniesť súd po odbornej stránke. A to si s informáciami, ktoré mám, netrúfam.

Čo hovoríte na to, že parlament neodvolal Kollára z funkcie?

To, čo sa deje okolo Borisa Kollára, treba

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boris Kollár

Hegerova vláda

Slovensko

Teraz najčítanejšie