Denník N

Prednášky by som mala o polnoci, vraví Slovenka. Trump vyhadzuje z USA zahraničných študentov, ktorým sa neotvoria školy

Nikola Lehotská študuje na Eastern Michigan u University. Foto - archív N. L.
Nikola Lehotská študuje na Eastern Michigan u University. Foto – archív N. L.

Ak budú americké univerzity vyučovať iba online, zahraniční študenti sa musia vrátiť do vlasti a pripojiť sa odtiaľ.

Nikola Lehotská plánovala, že na leto príde domov na Slovensko. Študentka z Eastern Michigan University však napokon pre koronavírus a uzavreté americké hranice zostala v Spojených štátoch.

„Nebola som si istá, ako by to bolo s mojím štúdiom a prácou na univerzite, ak by som zostala zaseknutá na Slovensku,“ hovorí študentka, ktorá v septembri začne druhý a posledný ročník magisterského štúdia.

Je však možné, že zo Spojených štátov bude musieť napokon odísť a školu dokončiť zo Slovenska na diaľku. Aj jej sa týka rozhodnutie amerických úradov, ktoré môže reálne zrušiť víza pre tisícky zahraničných študentov na amerických školách.

O čo ide? Podľa rozhodnutia imigračných úradov študenti tých amerických vysokých škôl, ktoré na jeseň otvoria iba online kurzy, budú musieť opustiť Spojené štáty, prípadne im zakážu vstup do krajiny, ak sú ešte doma.

„Tento postup dáva študentom možnosť pokračovať v štúdiu, zatiaľ čo sa minimalizuje riziko prenosu COVID-19 v našich komunitách tým, že jednotlivci, ktorí nemusia byť prítomní v USA, tu fyzicky nie sú,“ píše sa v zdôvodnení.

Prejde na hybridný režim

Nikola Lehotská hovorí, že má šťastie – jej škola chce prejsť od septembra na hybridný režim, v ktorom polovica predmetov bude vyučovaná online a polovica normálne. Študenti môžu zostať v USA v prípade, keď aspoň jedna z hodín prebieha formou, že študenti musia byť fyzicky prítomní v triede.

Michigan patrí k štátom, kde je epidémia koronavírusu relatívne pod kontrolou, aj keď počet nových prípadov začal aj tu stúpať.

Lehotská má však obavy, čo sa stane, ak pre nárast prípadov sa aj jej škola rozhodne, že prechádza plne na online prednášky. „Budem si musieť do desiatich dní zbaliť všetky svoje veci a odísť?“ pýta sa.

Ako hovorí, v prípade čisto online vyučovania (tak to plánujú na jeseň veľké univerzity ako Univerzita v Južnej Kalifornii či Harvard) majú zahraniční študenti dve možnosti. Buď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Koronavírus

Svet

Teraz najčítanejšie