Denník N

Ak okamžite výrazne nezmeníme svoje správanie, COVID-19 bude rásť

Kampaň bratislavského Ružinova nabádajúca na dodržiavanie opatrení počas prvej vlny. Foto N - Tomáš Benedikovič
Kampaň bratislavského Ružinova nabádajúca na dodržiavanie opatrení počas prvej vlny. Foto N – Tomáš Benedikovič

Celoštátne opatrenia zatiaľ nie sú nutné, ale necestujme do zahraničia, vyhýbajme sa spoločenským podujatiam, vyhýbajme sa preplneným uzavretým miestam a chráňme najzraniteľnejších.

Martin Pavelka a Alexandra Bražinová sú epidemiológovia, Peter Sabaka je infektológ

Vírusy, ak sú už dobre zastúpené v ľudskej populácii, je len veľmi ťažké eradikovať (úplne odstrániť). Reálne sa nám to doposiaľ podarilo iba u pravých kiahní (ľudská populácia) a moru hovädzieho dobytka (z angl. rinderpest, živočíšna populácia). Základným predpokladom eradikácie vírusového ochorenia je existencia účinnej očkovacej látky. Pokiaľ očkovaciu látku na nový koronavírus nemáme, našou jedinou účinnou vakcínou je disciplína.

Na Slovensku sa veľká časť populácie domnieva, že nový koronavírus nepodlieha základným pravidlám šírenia vírusov. Veľa ľudí sa nazdáva, že po prvej vlne, ktorú sme na Slovensku zažili v marci a apríli, nový koronavírus vymizol, prípadne je neškodný.

Dôvodom tohto falošného optimizmu je priaznivý vývoj doterajšej situácie na Slovensku. Nezažili sme tu katastrofálne následky pandémie na zdraví a životoch, ako ich zažili ľudia v Číne, Taliansku, Španielsku, USA, vo Veľkej Británii. Tam skutočne zomierali ľudia v produktívnom veku na jednotkách intenzívnej starostlivosti a starší ľudia v domovoch dôchodcov. To nám pripadá veľmi vzdialené.

Už tretí týždeň apelujeme na verejnosť a verejné inštitúcie, že šírenie vírusu na území Slovenska je v súčasnosti v exponenciálnom raste. Ak Slováci výrazne a okamžite nezmenia svoje správanie, efektívne reprodukčné číslo sa samo od seba nestlačí pod kritickú hodnotu 1, čo je hranica, pod ktorou sa šírenie epidémie v populácii spomaľuje a zastavuje.

Matematické modely Londýnskej školy hygieny a tropickej medicíny ukazujú, že cielené testovanie, izolácia pozitívnych prípadov a dôkladné trasovanie ich kontaktov dokážu reprodukčné číslo stlačiť maximálne na úroveň 1,2. Na úplné zvrátenie exponenciálneho trendu sú nutné ďalšie opatrenia. Ako odborníci sa preto obraciame na všetkých občanov tejto krajiny s touto výzvou:

Necestujme do zahraničia a testujme sa

Rozlišovanie krajín na bezpečné a menej bezpečné nedáva z epidemiologického hľadiska zmysel.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie