Denník N

Vyhlasujú sa za tribúnov obyčajných ľudí. Pritom rozvracajú demokratickú politiku a šliapu po politickej kultúre

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Ak ste presvedčení, že sa vašu kresťanskú krajinu snažia zničiť bezbožní nepriatelia alebo že vaša kultúra je v úpadku, potom bude pre vás dobrý každý lump, ak to ten lump dokáže zastaviť.

Anne Applebaumová dokáže ozrejmiť rozklad demokratickej politiky lepšie ako väčšina súčasných autorov, napísal komentátor The Guardian Nick Cohen v článku o americkej historičke a novinárke a jej novej knihe Súmrak demokracie: Zvodné lákadlo autoritárstva. Applebaumová vo svojej najnovšej knihe (v slovenčine ju v septembri vydá Denník N, pozn. red.) odhaľuje aj to, ako sa mnohí jej niekdajší priatelia a kolegovia stali prisluhovačmi populizmu, resp. populistov.

Pre Američanov bola Applebaumová dieťaťom republikánskeho establišmentu, pripomína Cohen. Jej otec bol právnikom vo Washingtone a ona študovala na univerzitách v Yale a Oxforde. Dnes sú jej priatelia rozdelení „medzi zásadovú menšinu, ktorá vie, že porážka Trumpa je jediný spôsob, ako zachrániť americkú ústavu, a zvyšok“, ktorý podľa jej slov s Trumpom „kolaboruje“.

Jej manžel Radosław Sikorski bol v rokoch 2007 – 2014 ministrom zahraničných vecí v prvej i druhej vláde Donalda Tuska. Sikorski po vyhlásení stanného práva v roku 1981 emigroval z Poľska a v Oxforde vyštudoval politické vedy, filozofiu a ekonómiu. Tam sa zoznámil napríklad s Borisom Johnsonom. Keď sa roku 2014 Applebaumová a Sikorski stretli s Johnsonom na večeri, ten tvrdil, že chce hájiť „kultúru slobody, otvorenosti a tolerancie“. Povedal tiež, že „nikto seriózny nechce Európsku úniu opustiť“. Applebaumová si však všimla Johnsonov silný narcizmus i charizmu, ktorou napokon strhol krajinu preč z EÚ.

Applebaumová dobre vie, že podobné premety k nacionalizmu a populizmu sa neudiali len tak,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie