Denník N

V kinách je slovenský film Hokejový sen. Do súboja o medaily nepostupuje

Nový športový dokument nedokáže vzbudiť ani pátos.

Slováci sú holubičí, ale najmä hokejový národ. Už len keby našim chlapcom viac priala šťastena. Nechávajú na ľade srdiečko, no akosi nevedia postúpiť do štvrťfinále.

Prečo sa im nedarí? Chýba niečo slovenskému hokeju? Autori filmu Hokejový sen majú v odpovedi na otázku jasno. Domácemu hokeju najviac chýba sen. Chceme opäť zažiť celoštátnu eufóriu, chceme si zopakovať zlato z Göteborgu? Potom by sme asi mali kvalitnejšie snívať. Ideálne prostredníctvom práve tohto filmu.

„Filmom Hokejový sen chcú tvorcovia vzbudiť v mladých ľuďoch záujem o hokej, aby nám tu vyrástli noví ‚Nagyovia‘ a vrátili slovenský hokej späť na vrcholnú úroveň,“ dočítame sa v tlačovej správe k novému športovému dokumentu, ktorý je v kinách od minulého týždňa.

Režisér Marek Vaňous sa vracia k svetovému šampionátu, ktorý sa vlani konal na Slovensku. Išlo o posledné majstrovstvá, na ktorých sa aktívne podieľala odchádzajúca generácia najslávnejšej éry nášho hokeja.

Najstarším členom reprezentácie bol Ladislav Nagy. Útočník HC Košice mal už 39 rokov a predtým sa rozhodol, že ukončí kariéru. No potom prišla radostná správa, že majstrovstvá budú v jeho rodných Košiciach, a tak sa rozhodol ešte raz zabojovať v slovenskom drese. Medaila by bola „čerešnička na torte hokejovej kariéry“.

Paralelne s Nagyom, ktorý si musi najprv vyliečiť zranenie, kamera sleduje 9-ročného chlapca Jonáška z Košíc, útočníka HC Sršne, ktorý sa na šampionát teší ako divák. Osemdesiat minút filmu čakáte, že sa Nagy a Jonáško stretnú. Na konci sa stretnú a je to dojemné.

Hokejový sen je v skratke poloamatérčina, ktorá do kín nepatrí, sympatické však je to, že nečerpala podporu z verejných zdrojov. Nikto od nej nečaká úroveň Netflixu. Čakáme obyčajný patetický dokument. Aspoň taký, ako bol film 38 (2014) o Pavlovi Demitrovi. Pátos je však emócia, ktorú treba navodiť. Hokejový sen nevie ani to.

1. Ladislav Nagy

„Boli to krásne časy. Roky idú, roky idú strašne, no…“

Určite existujú výreční športovci. Vyslovene mediálne typy. Ladislav Nagy takým typom nie je a to nie je jeho chyba. Chyba je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmové recenzie

Kultúra, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie