Denník N

Washingtonský tím mení rasistický názov, čo Chicago Blackhawks? Amerikanista hovorí o absurdnom paradoxe

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Amerikanista hovorí, prečo je tak veľa amerických tímov pomenovaných podľa pôvodných obyvateľov.

Denník Washington Evening Star v roku 1972 napísal, že pomenovanie „červenokožec“ je pre domorodých obyvateľov rovnakou urážkou ako „neger“ pre Afroameričanov alebo „biely odpad“ pre belochov.

Reagoval tým na kontroverzný názov Washingtonu Redskins (červenokožci) a naliehanie aktivistov na jeho zmenu. Traja hráči tohto tímu amerického futbalu sľúbili, že ju budú presadzovať.

Odvtedy prešlo asi 50 rokov, počas ktorých ju klub rázne odmietal. Keď v roku 1992 vyhral Super Bowl, pred štadiónom za nový názov demonštrovalo zhruba tritisíc ľudí.

„Nikdy nezmeníme svoje meno. NIKDY. Napíšte si to veľkými písmenami,“ povedal v roku 2013 majiteľ Daniel Snyder pre USA Today.

Kľúčoví boli sponzori

Snyderovo NIKDY vydržalo sedem rokov – klub v pondelok oznámil, že po vyše 90 rokoch termín „červenokožci“ odstránia.

Tlak na premenovanie vznikol po protirasistických protestoch hnutia Black Lives Matter. „Po našom prieskume oznamujeme, že sa rozlúčime s menom Redskins a s logom,“ znelo v oficiálnom vyhlásení.

Majiteľ Snyder a tréner Ron Rivera „už úzko spolupracujú na novom názve a dizajne, ktorý ešte znásobí našu hrdosť a nadchne sponzorov a fanúšikov na ďalších sto rokov“.

Má ísť o meno, ktoré bude vzdávať úctu pôvodným obyvateľom aj vojakom.

K zmene mena výrazne prispela aktivita akcionárov. Trojica kľúčových sponzorov – Fedex, Black Diamond Capital a NVR, Inc. –, ktorá vlastní 40 percent akcií, sa údajne vyhrážala odchodom.

Iní partneri, ako Nike či Amazon, zo svojich e-shopov stiahli tovar s klubovými predmetmi.

Jan Beneš z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofickej fakulty Ostravskej univerzity si myslí, že kľúčová bola práve aktivita sponzorov. „Majiteľ Dan Snyder je dosť na peniaze. Keď mu na ne niekto siahne, okamžite to rieši,“ vysvetlil pre český Deník N.

Až po zakročení americkej vlády

Washington zároveň odstránil meno Georgea Prestona Marshalla z názvov svojich budov a jeho sochu spred štadióna.

Marshall bol vplyvným majiteľom klubu v 60. rokoch minulého storočia, ktorý sa neslávne preslávil svojou neochotou podpisovať hráčov tmavej pleti.

„Záleží na tom, ktorý tím má černochov, keď ich majú všetci naši súperi?“ citoval ho portál ESPN.

Washington napokon prvého Afroameričana získal až po vyhrážkach americkej vlády, že mu nedovolí hrať na novom štadióne.

V roku 1962 sa ním stal Bobby Mitchel, ktorého neskôr uviedli do siene slávy. Jeho meno teraz budú niesť budovy predtým pomenované po Marshallovi. Kennedyho kabinet tiež tlačil na zmenu názvu, no neúspešne.

Ako súčasť mytológie 

Amerikanista Beneš tvrdí, že väčšina amerických klubov nemá názov podľa nejakého etnika.

Výnimkou je tím

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie