Denník N

Matovič je rovnaký plagiátor ako Danko. V diplomovke vykradol dve knihy

Premiér Igor Matovič a jeho diplomová práca. Foto N - Tomáš Benedikovič
Premiér Igor Matovič a jeho diplomová práca. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované o reakciu premiéra: V roku 1998 Igor Matovič odpísal dve knihy a odovzdal diplomovku ako svoje dielo. Teraz priznáva, že práca nie je v poriadku a je „v tejto veci zlodej“. Odstúpiť sa chystá, až keď „splní všetko, čo pred voľbami sľúbil“.

„Ako Borisa Kollára poznám, neviem si predstaviť, že by išiel bojovať proti Dankovi, ak by si bol vedomý, že má rovnaký prúser na krku,“ vravel pred pár dňami premiér Igor Matovič (OĽaNO) na obranu predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), ktorý čelil tlaku na odstúpenie pre plagiátorskú kauzu.

Matovič netrval na Kollárovom odchode, hoci od prichyteného plagiátora Andreja Danka z SNS to v minulosti žiadal.

Samotný Matovič kedysi patril medzi najväčších kritikov, ktorí dávali Dankovi najavo, že by pre takýto prešľap mal v politike skončiť. Bojoval proti nemu, hoci sa dopustil rovnakého podvodu.

Magister Matovič

Magisterský titul v roku 1998 získal za diplomovú prácu, do ktorej podľa zistení Denníka N povykrádal dve publikácie a odovzdal ju ako svoje dielo.

Aj Andrej Danko z SNS uspel s plagiátom, do svojej rigoróznej práce odpísal päť učebníc. Obaja študovali v rovnakom období, obidvom v záverečných prácach chýbajú ich vlastné myšlienky.

Matovič v rokoch 1993 až 1998 študoval na Fakulte managementu Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Diplomovú prácu písal na tému Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty.

Video: O ktorom plagiátorovi hovorili Matovič, Pčolinský a Milanová?
Autorka: Martina Koník

O tom, že Matovičova diplomovka môže byť problémová, prvýkrát napísali Hospodárske noviny v roku 2012. V článku len spomenuli, že jeho práca má rovnaký názov ako publikácia trojice ekonómov Pavla Kárásza st., Juraja Renčka a Pavla Kárásza ml. Keďže do nej povolili v knižnici len nahliadnuť, podrobné porovnanie diplomovky s knihou je komplikované, uviedli noviny.

Diplomová práca Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty. Foto – Denník N

V tomto článku prvýkrát zazneli aj Matovičove slová, ktoré naposledy už ako vtip rozprával počas škandálu Borisa Kollára. „Diplomovka bola mojím autorským dielom, ale ani jedno jediné písmeno som na nej nenapísal. Do počítača ju prepísala z mojich poznámok sestra môjho najlepšieho kamaráta z vysokej školy počas spoločnej dovolenky v Chorvátsku.“

RTVS 28. júna počas Kollárovej kauzy nakrútila reportáž do televíznych správ, že chceli dať Matovičovu prácu preveriť cez štátny antiplagiátorský systém, no premiér odmietol dať na to súhlas. „Nestojím o nejaký verejný lynč,“ povedal.

Denník N sa išiel na premiérovu diplomovku pozrieť tento týždeň. Po týždni čakania do nej umožnila vysoká škola nahliadnuť v utorok vo fakultnej knižnici, kam sme si vzali už spomínanú publikáciu ekonómov, aby sme s ňou porovnali absolventskú prácu premiéra.

Počas prezerania práce v knižnici sedeli okrem dvoch pracovníčok aj dekan Fakulty managementu UK Michal Greguš a riaditeľ knižnice Ján Badura. Text samotnej diplomovej práce odfotografovať nepovolili, umožnili zachytiť len obal diplomovky, titulný list, čestné vyhlásenie, obsah a zoznam použitej literatúry.

Čo je v diplomovke?

Diplomovka má 79 strán. Samotný text sa začína úvodnou kapitolou Ciele diplomovej práce, ktoré Matovič rozpísal na necelé dve strany. Od ďalšej strany už len kopíroval spomínanú knihu ekonómov. Preberá z nej od slova do slova celé state, mnohokrát celé strany aj s tabuľkami.

Takto to pokračuje až po 41. stranu diplomovky. Nič navyše, čo by nebolo v knižke, tam nie je. Výnimkou je 11. strana, na ktorú prepísal definíciu daňového systému podľa zákona o sústave daní.

Povykrádanú knižku cituje len pri dvoch odsekoch na 27. a 41. strane. Ak sa tam objavili ďalšie citácie, boli presne také isté ako v tejto publikácii. Ak napríklad autori knižky charakterizujú dane podľa štúdie Márie Patakyovej, presne tak sa to objavilo aj v práci Matoviča.

Jedine pri tabuľkách, ktoré prevzal z knihy, priznáva pôvodných autorov. Zvyšok vydával za vlastný text, hoci ho vôbec nevytvoril.

Z týchto dvoch diel sa vykrádalo. Foto – Denník N

Od 41. strany už pokračuje vo vykrádaní druhej publikácie Potreba deregulácie daňových systémov v krajinách strednej Európy, ktorú napísali Juraj Renčko, Pavol Kárász, Ján Oravec, Pavol Kárász ml. a Ján Marušinec. A opäť využil rovnaký štýl používania cudzích textov vo svojom diele, ktoré malo byť autorské.

Z knihy prevzal všetky odseky až po 78. stranu, no ani raz ju neodcitoval. Spomína ju jedine pri prevzatých tabuľkách a grafoch. Denník N to zistil vďaka výpiskom z diplomovky, ktoré smel v knižnici spraviť, a ich následnému porovnaniu s touto publikáciou.

Na 79. strane diplomovky je záver, ktorý nepochádza z týchto kníh. Je pravdepodobné, že ho Matovič vytvoril sám. Diplomovku uzatvoril konštatovaním: „V práci som sa snažil sceliť poznatky, ktoré som mal k dispozícii k danej problematike. Budem rád, ak táto práca niekomu umožní ľahšiu orientáciu v danej problematike.“

Plagiátom je taká záverečná práca, do ktorej študent odpíše cudzie texty a vydáva ich za vlastné. Podľa akademických pravidiel mal pri všetkých odpísaných vetách uviesť ich pravých autorov – ekonómov.

Denník N oslovil Igora Matoviča s otázkami o diplomovej práci dnes doobeda ešte pred jeho odletom na samit Európskej únie v Bruseli. Na otázky nereagoval, 30 minút po zverejnení tohto textu na svojom facebookovom profile priznal, že jeho práca nie je v poriadku a je „v tejto veci zlodej“.

„Či by som kvôli tomu mal o titul prísť? Zrejme áno … a koniec-koncov takú zmenu zákona som si u pána ministra školstva a pani ministerky spravodlivosti objednal. Či kvôli tomu odstúpim? Odstúpim. Hneď ako splním všetko, čo som ľuďom pred voľbami sľúbil,“ napísal predseda vlády.

O pár minút ešte svoj status rozšíril o ďalšiu pasáž, že ak je pravda, čo sa v článku píše, „je to s ňou naozaj veľmi zlé“. Pokračuje slovami, že sa mu nezdá, že by bez citovania použil v takom rozsahu knihu, ktorá mala presne taký istý názov ako jeho diplomovka, a dupľom od svojho obľúbeného autora. „Ale počítať a merať to nebudem. Do mojej diplomovky som sa nepozrel od roku 1998 a ani to už nikdy neurobím.“

Danka posielal preč, svojich koaličníkov nie

Pri Dankovi pred rokom a pol volalo Matovičovo OĽaNO po očiste politiky od plagiátorov. „V normálnych krajinách pre plagiátorstvo politici podávajú demisie,“ uviedlo hnutie vo vyhlásení. Od vtedajšieho predsedu Národnej rady žiadali, aby vrátil titul doktora práv, ktorý za plagiátorskú rigorózku v roku 2000 dostal od Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Foto – Denník N

„Andrej Danko je nielen falošný kapitán, ale aj doktor práv,“ viackrát vyhlásil Matovič.

Predsedovi SNS pripomínal, že zlodejom nie je len ten, kto ukradne niečo fyzické, napríklad auto alebo peňaženku, ale aj ten, kto ukradne duševné vlastníctvo.

„Keď Andrej Danko odpísal päť kníh a z týchto skopíroval texty a prezentoval ich ako svoje, nenapísal, že ich skopíroval, tak v podstate ukradol duševné vlastníctvo, produkt duševnej práce tých autorov. Tým pádom je Andrej Danko teraz naozaj usvedčený zlodej a plagiátor,“ adresoval v roku 2019 Dankovi, a pritom na vysokej škole urobil presne to isté.

Danko neodstúpil a ďalej používal titul, podržali ho okrem jeho strany aj koaliční partneri zo Smeru a z Mosta-Híd.

Keď o jeho nástupcovi vo funkcii Borisovi Kollárovi zo Sme rodina, s ktorým Matovič vládne, vyšlo najavo, že aj on je plagiátor, netrval na jeho odchode. „Ak si mám dať na misku váh jednu diplomovku a stabilitu vládnej koalície, určite bude mojou prioritou udržať vládnu koalíciu,“ vravel Matovič koncom júna.

Video: Matovič reaguje na problém s Gröhlingovou diplomovkou úškrnom a slovami o karme


Kollár zvládol tlak koaličných strán SaS a Za ľudí, ostal vo funkcii, iba sľúbil, že nebude používať titul Mgr., kým bude v politike. Nadobudol ho v roku 2015 od súkromnej Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici.

Problém s titulom má aj minister školstva Branislav Gröhling zo SaS, ktorý sa v roku 2009 stal magistrom práva na Paneurópskej vysokej škole vďaka diplomovke, ktorú vyskladal z cudzích textov o terorizme. Na mnohých miestach ich cituje, no na viacerých ich prezentuje ako svoje. Odborníci o jeho práci hovoria ako o kompiláte s prvkami plagiátu. Odstúpiť ani on nemieni.

Diplomovke venoval nadštandardne veľa času

Matovič bol v čase tvorby diplomovky začínajúcim podnikateľom. Jeho školiteľom bol Jozef Komorník, ktorý už zomrel. Pre Hospodárske noviny pred ôsmimi rokmi povedal, že nezachytil žiadne signály, že by práca nemala byť pôvodná. Matovič podľa neho patril medzi najlepších 20 percent študentov.

Učil ho aj súčasný dekan fakulty Michal Greguš. Keď sme po prezretí diplomovky v knižnici chceli jeho vyjadrenie k zisteniu, že do nej povykrádal prinesenú knižku, povedal, že by si prácu musel dôkladne naštudovať, ak by mal k nej zaujať postoj. Doposiaľ v nej len listoval. „Plne stojím za rozhodnutiami svojich kolegov,“ dodal dekan Greguš.

Matovič v roku 2012 pre Hospodárske noviny povedal, že tému diplomovky si nenavrhol sám, ale vybral si z tých, čo ponúkla škola. Keď zistil, že vyšla knižka uznávaných ekonómov s rovnakým názvom, tak ju vraj logicky v práci využil.

„Nikdy som sa nesnažil zatajiť, že som vychádzal zo spomínanej štúdie, a som si istý, že som ju aj priamo v diplomovej práci citoval,“ povedal s tým, že k diplomovej práci pristupoval ako k povinnej jazde, ktorú skôr musí, ako by chcel vypracovať.

„Napriek tomu som jej príprave venoval na vtedajšie pomery až neštandardne veľa času. Nedal som prácu napísať niekomu inému, nekúpil som si už napísanú, hoci som mohol. Taký postup bol, a myslím, že aj dnes je, úplne bežný,“ hovoril novinám.

Matovič krátko po svojom prvom zvolení za poslanca v roku 2010. Foto – TASR

V čase Kollárovej kauzy dal Matovič za úlohu ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi (SaS) a ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí), aby počas leta vymysleli, akoby sa dali spätne preveriť záverečné práce absolventov vysokých škôl, lebo by bolo podľa neho nespravodlivé, ak by mal pykať iba Kollár. Na Facebooku si potom zavtipkoval: „Dr. Oetker… jediná istota nám zostala, že aspoň tento ujo titul nemá falošný. Ostatní v strachu riešia, že tituly preverí všetkým zákon a nie selektívny lynč,“ napísal premiér.

Gröhling už priznal, že plošné preverovanie prác považuje za nereálne. Ministerstvo školstva už vypracovalo návrh podľa vzoru Česka, ktorý by mal umožniť odoberať tituly. Je vysoko pravdepodobné, že k odoberaniu titulov udelených pred vyše 20 rokmi, ako má aj Matovič, nedôjde.

[Premiér v teniskách – kniha od redaktora Denníka N Dušana Mikušoviča.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Hegerova vláda

Igor Matovič

Slovensko

Teraz najčítanejšie