Denník N

Šéf klubu OĽaNO Šipoš: Vravel som kolegom, že interrupčné návrhy kotlebovcov sú granáty, ktorými nás chcú rozbiť

Michal Šipoš. Foto - TASR
Michal Šipoš. Foto – TASR

Michal Šipoš (38) je predsedom poslaneckého klubu OĽaNO. V rozhovore vysvetľuje hlasovanie časti poslancov klubu, ktorí podporili návrhy ĽSNS na sprísnenie interrupcií. „Vedel som, že drvivá väčšina návrhy nepodporí a neprejdú. Vnímal som to teda podobne, ako keď pani Cigániková nezahlasovala za programové vyhlásenie vlády,“ vysvetľuje.

Vo štvrtok sa ukázalo, že aj diplomovka premiéra Igora Matoviča je plagiátom, opísaným z dvoch kníh. Patríte k ľuďom, ktorí majú k predsedovi vlády najbližšie. Zaskočilo vás to?

Registroval som premiérove vyjadrenia k jeho diplomovke z minulosti. Myslím si, že sa vždy vyjadroval tak, že diplomovku mu prepisovala jeho spolužiačka, a že na jej napísanie použil dve knihy. Plus-mínus som teda vedel o tom, že použil dve knihy. To, či ich správne citoval, neviem. Ja som jeho diplomovku nečítal.

Boli ste pri Igorovi Matovičovi aj v čase, keď sa preberala rigorózka Andreja Danka. Nenapadlo vám vtedy povedať mu niečo v štýle – pozor, ani vaša diplomovka nemusí byť v poriadku?

Pamätám si, že keď sme sa v minulosti na túto tému bavili, vždy hovoril konzistentne to isté. Nič neskrýval, vravel, že bol študentom, ktorý využíval možnosti, aké mal. No do hĺbky sme nikdy nešli. Poviem vám úprimne, že dnes, keď sa diplomovky takto aktívne riešia, sú všetci odborníkmi na citovanie. Vtedy to tak úplne nebolo. V tom čase bol systém nejako nastavený a on svoju prácu písal tak, ako ju písal.

Keď už o tom hovoríme, čo vaša diplomovka? Je okej?

Pevne verím, že áno. Robil som ju na tému merania reakčného času desať- až dvanásťročných detí. Merania som si poctivo prešiel na základných školách. Literatúry bolo málo, matne si spomínam, že som čerpal z troch kníh…

…ale realizovali ste vlastný výskum?

Áno, samozrejme. Doteraz viem, na ktorých školách sme robili merania, dokonca si pamätám aj pani učiteľky, na ktorých hodinách sme to robili.

Poďme na dianie v parlamente. V stredu šestnásti a následne sedemnásti poslanci OĽaNO hlasovali za dva kotlebovské návrhy na sprísnenie interrupcií, čo vaši koaliční partneri považujú za porušenie koaličnej zmluvy. Vy už ste povedali, že to tak nevnímate. Ktorý bod koaličnej zmluvy vašim poslancom takýto postup umožňuje?

Nevnímam, že by individuálne hlasovania poslancov boli porušením koaličnej zmluvy. Podrobne som si naštudoval bod

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Matovičova vláda

OĽaNO

Slovensko

Teraz najčítanejšie