Denník N

Oni niekoho zabijú, bál sa šofér limuzíny. Ako Detroit „uniesol“ sovietsku hviezdu a zmenil NHL

Sergej Fiodorov v drese Detroitu. Foto – TASR/AP
Sergej Fiodorov v drese Detroitu. Foto – TASR/AP

Sergej Fiodorov pred tridsiatimi rokmi utiekol sovietskemu tímu.

Bolo to ako scéna z čiernych komédií o druhotriednych mafiánoch. Asistent generálneho manažéra Detroitu Red Wings Nick Polano znervóznel, pretože sa blížila akcia, ktorú s vedením hokejového klubu plánovali niekoľko mesiacov.

Keď sa s prenajatou limuzínou priblížili k hotelu v Portlande, Polano vodičovi povedal, že sa k nim čoskoro pridajú dvaja muži. Keď vodič v spätnom zrkadle zbadal vysokého chlapa so zlovestným výrazom, znervóznel pre zmenu on.

„Pozri, starec,“ povedal Polanovi. „Nechcem sa nechať do ničoho zatiahnuť. Nechcem mať žiadne problémy, mám rodinu.“ Polano sa nahlas rozosmial. „Myslel si, že ideme niekoho odkrágľovať,“ spomínal v knihe The Russian Five.

Jej autor Keith Gave takto opísal minúty pred udalosťou, ktorá mala medzinárodný presah a nahnevala Sovietsky zväz. Zástupcovia Detroitu pred tridsiatimi rokmi nikoho nezabili, ale ukradli Sovietom jedného z najlepších hokejistov.

Pred väzením ho zachránilo pivo

Bol ním Sergej Fiodorov, vychádzajúca hviezda CSKA Moskva a sovietskej reprezentácie. CSKA s trénerom Viktorom Tichonovom od neho chceli, aby podpísal zmluvu na 25 rokov, ale Fiodorov strácal trpezlivosť so sovietskym systémom.

Pre útek zo Sovietskeho zväzu sa definitívne rozhodol po incidente, pri ktorom takmer

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie