Denník N

Logo MediabrífingMediaBrífing: Hekli účty Obamu, Muska, Bezosa aj Applu. Twitter má za sebou najväčší bezpečnostný incident

MediaBrífing je týždňový newsletter o médiách a internete. Prihláste sa na odber a dostanete ho každý piatok mailom. Dnes sa okrem iného dočítate:

  • Hekeri získali prístup k 130 účtom na Twitteri.
  • Novinári musia verejnosti vysvetľovať, prečo píšu o plagiátoroch.
  • RTVS zmení názov svojho chystaného spravodajského webu.
  • Facebook zvažuje zákaz politických reklám pred voľbami v USA.
Ilustrácia: Pixabay / CC / N

Twitter má za sebou najhorší bezpečnostný incident v histórii firmy. Hekeri získali v stredu prístup k zhruba 130 účtom, vrátane profilu bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu, šéfa Tesly Elona Muska, majiteľa Amazonu Jeffa Bezosa, prezidentského kandidáta Joea Bidena či celebrít Kim Kardashian a Kanyeho Westa. Ovládli aj účty spoločností Apple či Uber.

Útočníkom sa podarilo dostať do systému sociálnej siete, cez ktorý prenikli do účtov vplyvných osobností. Zverejnili na nich správy, ktoré sa snažili od ľudí vylákať peniaze cez kryptomenu bitcoin. Za pár hodín vyzbierali viac ako 100-tisíc dolárov.

Twitter tvrdí, že k interným nástrojom sa útočníci dostali koordinovaným útokom na zamestnancov. Podľa zdrojov webu Motherboard je však možné, že hekerom pomohol niekto z firmy za finančnú odmenu.

„Keď sme sa o incidente dozvedeli, okamžite sme zablokovali dotknuté účty a odstránili sme tweety, ktoré zverejnili útočníci,“ informovala firma. Twitter tiež preventívne obmedzil funkcie všetkým overeným účtom, a to aj tým, ktorých sa útok netýkal. „Interne sme tiež podnikli významné kroky pre obmedzenie prístupu k interným systémom a nástrojom.“

Sociálna sieť tvrdí, že zatiaľ nemá informácie o tom, že by sa útočníci dostali k heslám používateľov.

Prípad už vyšetruje aj americká FBI.

Správy, ktoré na Twitteri zverejnili hekeri.

Prečo je to dôležité

Na prvý pohľad sa zdá, že cieľom útočníkov bol pomerne jednoduchý finančný podvod, o ich skutočných motiváciách však zatiaľ možno len špekulovať.

Niektorí odborníci a technologickí novinári upozorňujú, že v skutočnosti mohol byť kryptopodvod len zástierkou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hekeri a kyberbezpečnosť

Logo MediabrífingMediaBrífing

MediaBrífing sumarizuje dianie v médiách a na internete. Pripravuje ho Filip Struhárik. Prihláste sa na odber a dostávajte ho každý piatok mailom.

Svet

Teraz najčítanejšie