Denník N

Falošnou fotografiou rodičov nachytal Čech desaťtisíce ľudí. Bol to vtip, ktorý vzali vážne, hovorí

Za jeden deň mal príspevok Petra Klimeša 45-tisíc zdieľaní
Za jeden deň mal príspevok Petra Klimeša 45-tisíc zdieľaní

Petr Klimeš zverejnil záber z filmu Návrat do budúcnosti a napísal vymyslený príbeh, že hľadá neznámy pár. Príbeh tohto hoaxu dokresľuje, aké jednoduché je rozšíriť lož na sociálnej sieti.

Štyridsiatnik Petr Klimeš je bežným používateľom Facebooku. Nemá fanúšikovskú základňu, nespravuje žiadnu vplyvnú stránku. Napriek tomu primal za jeden deň 45-tisíc Čechov a Slovákov zdieľať jeho príspevok.

Uverejnil fotografiu dvoch hercov z americkej trilógie Návrat do budúcnosti. Napísal, že ju našiel na stanici v Tepliciach a prosí ľudí, aby mu pomohli vypátrať, kto je na nej.

„Na zadnej strane je nápis ‚Táta a máma 1955‘. Chcem ju vrátiť majiteľovi, s vašou pomocou to pôjde, prosím, zdieľajte,“ napísal do statusu.

Zrodil sa jeden z najúspešnejších hoaxov minimálne posledných týždňov. Denník N preto požiadal Klimeša o rozhovor, aby vysvetlil, prečo vedome šíri falošný príspevok.

Čo o sebe prezradíte?

Pochádzam z Teplíc, budem mať 45 rokov. Už nejaký čas žijem v Anglicku, kde pracujem v sociálnych službách, ale nerád by som to bližšie špecifikoval. Zároveň som dosť veľký odporca hoaxov. Mnohým ľuďom sa snažím vysvetľovať, aby si veci overovali.

Prečo teda sám hoax šírite?

Vzniklo to ako obyčajný vtip pre filmových fanúšikov. Mám rád seriály, zvlášť žáner sci-fi. Na Facebooku som videl zdieľať hoax o fotografii z trilógie Návrat do budúcnosti. Šíril sa v angličtine pod legendou, že je to záber z 50. rokov a niekto chce zistiť, kto je na ňom. Bolo to však dosť nekvalitné, zrejme aj preto sa to veľmi nešírilo.

Keďže som fanúšik tejto trilógie, tak ma to pobavilo. Trochu som tú fotografiu upravil a vymyslel k tomu lepší príbeh. Minulý týždeň som bol totiž doma v Tepliciach, tak som napísal, že som ju našiel pri stanici a teraz chcem, aby mi ľudia pomohli nájsť majiteľa.

A čo sa dialo potom?

Uverejnil som to na svojom profile a ešte aj do dvoch facebookových skupín, kde sa združujú ľudia z Teplíc. A naraz som si len hovoril, že „ejhľa“.

Prekvapilo vás, koľko ľudí to zdieľa?

Stalo sa mi prvýkrát, že by mal môj príspevok takúto odozvu. Až tak veľmi som sa však nečudoval. Len sa potvrdilo, že ľudia sú ovce.

Prečo ste hoax nezmazali, keď ste videli, ako sa šíri?

Pretože je to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Slovensko

Teraz najčítanejšie