Denník N

Ak niekto ohrozil slovenské miliardy, bol to Matovič

Premiér Igor Matovič v utorok priletel z Bruselu. O diplomovke hovoriť nechcel. Foto – TASR
Premiér Igor Matovič v utorok priletel z Bruselu. O diplomovke hovoriť nechcel. Foto – TASR

Premiér sa vrátil zo samitu a obviňuje Denník N, že zlomyseľne vytiahol jeho podvod s diplomovkou v čase, keď sa nemohol brániť. Nie je to pravda.

Premiér Igor Matovič považuje za mimoriadnu zlomyseľnosť, že sme tému jeho diplomovky otvorili, keď bol na samite v Bruseli. Hovorí dokonca, že sme to urobili v momente, keď bol v lietadle a nemohol sa brániť. Nie je to pravda.

Tému ukradnutej diplomovky premiéra Matoviča sme si nevymysleli my. Pred dvoma rokmi sme odhalili, že vtedajší predseda parlamentu Andrej Danko je zlodej a podvodník, lebo podvádzal pri písaní rigoróznej práce. Bol to Igor Matovič, kto kričal najhlasnejšie a žiadal, aby Danko odstúpil.

Bolo logické, že po zmene vlády sme sa začali pozerať na diplomové práce súčasnej vlády. Po podvodoch Borisa Kollára a Branislava Gröhlinga sme sa dostali aj k diplomovej práci premiéra Matoviča.

Pre koronu, ale aj strach vysokých škôl sprístupniť práce politikov to trvalo dlhšie, ako bolo nevyhnutné. Minulý týždeň sme sa však dostali v knižnici aj k práci Igora Matoviča. Keď sme si boli istí, že premiér svoju diplomovku odpísal z dvoch kníh, vedeli sme, že musíme konať.

Video: Matovič pálil do Danka, Kollárovi odporúčal odísť, za vlastný plagiát teraz útočí na Denník N
Autorka: Martina Koník

Zvažovali sme, či nemáme počkať, až kým sa skončí samit Európskej únie. Premiér tam odlietal vo štvrtok na obed. Bolo však pravdepodobné, že premiér už o našom záujme o jeho prácu vie. A najmä: nikdy sme s informáciami o podvodoch politikov nešpekulovali. Nehľadali sme ideálny čas na ich zverejnenie. Robíme to pre našich čitateľov a je našou povinnosťou informáciu zverejniť, keď ju vieme overiť.

Premiér Matovič sa k svojej diplomovej práci vyjadroval veľakrát. Špeciálne po škandále Andreja Danka, ale aj teraz po škandáloch Borisa Kollára a Branislava Gröhlinga hovoril, že aj krádež myšlienok považuje za krádež a on by v takej situácii vyvodil zodpovednosť.

Napriek samitu sme sa rozhodli premiéra osloviť s otázkami vo štvrtok ráno. Boli sme pripravení aj na možnosť, že by nás požiadal o osobné stretnutie, napríklad aj po samite.

Premiér otázky dostal a po hodinách čakania sa rozhodol, že na ne nebude odpovedať. Odletel do Bruselu a my sme zverejnili text o jeho podvode s diplomovkou.

Jeho prvé reakcie na Facebooku boli jednoznačné: priznal, že urobil chybu, netváril sa, že je prekvapený, že sme to zverejnili, lebo predsa mal niekoľko hodín na prípravu. Až teraz tvrdí, že sme to urobili tak, aby sa nemohol brániť. Ani to však nie je pravda.

Premiér hovorí, že sme ohrozili Slovensko, lebo naša krajina mohla pre náš článok prísť o stovky miliónov a možno až miliardy eur. Ani to nie je pravda. Ak by sa to stalo, bolo by to preto, že premiér Matovič vykradol cudzie knihy a odovzdal cudzie myšlienky ako svoje. V normálnych krajinách je to podvod a politici s takýmto škandálom musia odstúpiť.

Našťastie na samite Slovensko za svojho premiéra nepotrestali. Asi preto, že vedia, že premiér nie je nenahraditeľný a nie je tiež celým Slovenskom. V Bruseli na plagiátorov nie sú zvyknutí. Predpokladám, že si myslia, že premiér po návrate domov prizná chybu a odstúpi.

Igor Matovič

Matovičova vláda

Komentáre

Teraz najčítanejšie