Macedónskom prechádzajú utečenci z juhu aj zo severu (fotogaléria)

Malá krajina sa stala hlavnou balkánskou trasou pre davy zúfalých utečencov smerujúcich k EÚ.
„Zhromažďujú sa gréckej strane hraníc s Macedónskom, aby sa doňho prehupli. Ďalší migranti, ktorí putujú touto vnútrozemskou krajinou, boli deportovaní zo Srbska. To znamená, že Macedónsko čelí tlaku migrantov z juhu z Grécka, aj severu zo Srbska,“ píše reportér americkej agentúry AP Thanassis Stavrakis.
Väčšina utečencov prichádza z vojnou zmietanej Sýrie. Len za posledný mesiac macedónska polícia zaregistrovala 18-tisíc migrantov, z nich 13-tisíc bolo Sýrčanov, väčšinou mužov. V dvoch tisíc prípadoch išlo o deti.
Susedné Grécko zápasiace s finančnou krízou nezvláda nápor utečencov, ktorý už prevýšil 80-tisíc. Tí sa snažia dostať ďalej cez Macedónsko do Srbska a potom do Maďarska. To už pred nimi začalo stavať na hraniciach plot. Maďarský premiér Viktor Orbán doma rozbehol útočnú kampaň.
Macedónsko sa stalo hlavnou migračnou trasou cez Balkán, odkiaľ smerujú zúfalí ľudia zo Sýrie, Iraku či Afganistanu.
„Títo ľudia kráčajú celé mesiace, aby sa sem dostali, spia na okraji ciest, a celý čas dávajú pozor na svoje deti a neustále sa boja o svoju budúcnosť,“ rozpráva Aleksandra D. pre France 24. Dizajnérka pracuje ako dobrovoľníčka v mimovládke Legis, ktorá pomáha utečencom v macedónskom meste Kumanovo neďaleko Srbska.
Od začiatku roka podľa úradov v Macedónsku na železničných tratiach vlak zabil najmenej 25 migrantov. Mnohí sa stávajú obeťami kriminálnych gangov, pretože utečenci majú so sebou často väčšiu hotovosť, aby mohli platiť úplatky a dostávať sa cez hranice.
Amnesty International obvinila balkánske krajiny, že sa podieľajú na násilí a zdieraní utečencov. Za jedno prejdenie hraníc je taxa do sto eur. V Srbsku podľa rádia Slobodná Európa zatkli za posledný mesiac pre korupciu 29 policajtov a deväť colníkov.
„Pohľad na beznádejné skupiny ľudí šliapajúce tvrdé cesty je v Macedónsku a Srbsku známa vec. Počas kosovskej vojny v roku 1999 vstúpilo viac ako 250-tisíc etnických Albáncov do Macedónska, Srbsko muselo absorbovať ešte viac svojich,“ píše reportér Economistu zo srbského Preševa.
Hranice v oboch krajinách sú podľa britského týždenníka deravé, policajti niekedy utečencov zbijú, niekedy ich nechajú prejsť a posielajú vlakom na sever Srbska do Subotice, aby sa pokúsili dostať do Maďarska, keď pohraniční policajti nebudú pracovať.
„V srbskej dedine blízko hraníc s Macedónskom prichádzajú noví prišelci, aby sa umyli a pospali si v miestnej mešite postavenej albánskymi moslimami. Skupiny putujú po cestách a pýtajú sa na smer k stanici. Ponáhľajú sa, vedia, že Maďarsko stavia plot,“ končí sa článok Economistu.
🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.