Denník N

Škrtel vyhral titul s Erdoğanovým klubom, ktorý nemá históriu, no zato má voči režimu korektných ultras

Škrtel v drese Başakşehiru. Foto - TASR/AP
Škrtel v drese Başakşehiru. Foto – TASR/AP

Slovenský futbalista Martin Škrtel sa v nedeľu tešil z tureckého titulu, prvého v histórii Istanbulu Başakşehir. Okrem Fenerbahçe, Galatasarayu a Beşiktaşu od roku 1959 vyhrali ligu iba dva tímy – Trabzonspor a Bursaspor.

Kritici klubu vyčítajú, že nemá históriu, fanúšikov a úspechy dosiahol iba vďaka pomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana.

„Nemyslím si, že Başakşehir bude v úspechoch pokračovať. Podľa môjho názoru toto bola jediná sezóna, v ktorej vyhrajú titul. V Superlige sa vrátime k dominancii troch istanbulských klubov,“ hovorí pre Denník N Onur Dincer, novinár portálu Milliyet.

Başakşehir sa stal majstrom aj vďaka skvelej Škrtelovej sezóne. „Bol veľmi dôležitý. Pred jeho príchodom mal tím iba jediného lepšieho stopéra. Nákupom Škrtela sa obrana posunula na inú úroveň,“ doplnil Dincer.

Başakşehir zaujal pekným futbalom aj efektívnou prestupovou politikou. Angažoval niekoľko známych legionárov so skúsenosťami z Premier League – okrem Škrtela aj Gaëla Clichyho, Dembu Bu, Eljera Eliu, Robinha či Gökhana Inlera. Hoci na ich platy klub míňa veľa, všetkým sa podarilo do tímu dobre zapadnúť a vytvorili kostru, ktorú doplnili šikovní domáci hráči.

Ultras na strane Erdoğana

Z klubu sa rýchlo stal najviac nenávidený tím v Turecku, podobne ako bol kedysi v Rakúsku Red Bull Salzburg alebo v Nemecku RB Lipsko. „Keď sme boli v tabuľke štvrtí, ľudia s nami najskôr sympatizovali. Teraz však už bojujeme o tituly, tak nás všetci kritizujú,“ sťažoval sa podľa Blizzardu klubový funkcionár, ktorý zostal v anonymite.

Zatiaľ čo ultras fanúšikovia „veľkej trojky“ protestovali na zápasoch aj proti Erdoğanovmu režimu, na zápasoch Başakşehiru vládu nikto nekritizuje. „Ultras Başakşehiru prezývaní ‚Šedé sovy‘ sa od ostatných odlíšili tým, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie