Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Matovič sa začal ľutovať a Smer s Hlasom mu v tom ešte pomôžu

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Premiér prešiel z pseudokajúcnej do ublíženeckej polohy. 2. Smer a Hlas skúsia zatiaľ najtvrdší útok na Matoviča.

Správy dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

Správou nielen uplynulého dňa, ale oveľa dlhšieho obdobia je záver bruselského samitu o dosiaľ najväčšom balíku peňazí určených na obnovu členských krajín po koronakríze.

Hoci to cez víkend na kompromis veľmi nevyzeralo, v utorok ráno sa samit EÚ skončil dohodou všetkých účastníkov. 750-miliardový balík sa však rozdelí inak. Namiesto plánovaných 500 miliárd pôjde prostredníctvom grantov do členských štátov „len“ 390 miliárd, čo iste potešilo šetrnejšie štáty, kým zvyšok – 360 miliárd – môžu štáty čerpať ako pôžičky.

Čo to znamená pre Slovensko? Ako píše kolega Rastislav Kačmár, Slovensko by malo mať v rámci grantov na roky 2021 až 2023 k dispozícii 7,5 miliardy eur. Ďalších 6,8 miliardy eur si môžeme požičať, pričom za pôžičky z fondu obnovy bude ručiť EÚ. Navyše, z rozpočtu Únie na roky 2021 – 2027 má Slovensko dostať 18,6 miliardy eur.

Optimisticky vyznieva fakt, že sa podarilo vyrokovať nižšiu spoluúčasť na projektoch z kohéznych fondov, ako pôvodne navrhovala Európska komisia, ako aj to, že sa podarilo presadiť dlhšie obdobie na dočerpanie peňazí z eurofondov, presnejšie tri roky po skončení programového obdobia. Ako však upozorňuje šéf parlamentného eurovýboru Tomáš Valášek, k negatívam treba prirátať napríklad škrty v programe Horizon Europe určenom na vedu a výskum.

1. To by premiér nesmel byť Matovičom

Keď minulý štvrtok Igor Matovič zareagoval na zistenia Márie Benedikovičovej tým, že sa vyhlásil za de facto zlodeja a sľúbil odstúpiť, keď splní sľuby, čo dal voličom, mohlo sa to zdať ako geniálna krízová komunikácia. Nasypal si na hlavu popol, ale len toľko, aby sa nepovedalo, že žiadne pokánie nepredviedol.

Bolo jasné, že sám neodstúpi, koalícia ho nepotopí, a päť dní v Bruseli mu umožnilo nechať problém upadať do zabudnutia. Novinári a opozičníci by ho s tým síce ešte nejaký čas otravovali, ale jemu stačilo len čakať, kým ich to prestane baviť. To by však premiér nesmel byť Matovičom.

A tak sme sa po jeho prílete z Bruselu dozvedeli, že naše noviny sú zlomyseľné, pretože informáciu o podvodnej diplomovke uverejnili práve v čase, keď šiel na samit. Chudák, vraj sa ani len nemohol brániť. A vinou Denníka N údajne krajina mohla prísť o miliardy.

Video: AKo to bolo naozaj. Matovič pálil do Danka, Kollárovi odporúčal odísť, za vlastný plagiát teraz útočí na Denník N
Autorka: Martina Koník

Premiér tak svoju pseudokajúcnu polohu vymenil za ublíženeckú, ktorá akoby vypadla z manuálov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie