Čína mieri na Mars. Ide o demonštráciu technologickej sily a dobývanie si pozície vo vesmíre, vraví astronóm

Čína chce k Marsu vyslať naraz orbiter, lander (pristávacia plošina) a rover (vozidlo), čo iní ešte nespravili. Cieľom misie Tianwen-1 bude pátrať aj po známkach života.
Po nedeľnom štarte sondy Nádej Spojených arabských emirátov mieri k Marsu ďalšia misia, tentoraz čínska. Volá sa Tianwen-1, voľne ako „pátranie po nebeskej pravde“, a na červenej planéte bude skúmať miestnu atmosféru, povrch aj horniny do hĺbky 100 metrov. Bude hľadať vodu aj známky života.
Pôjde o dosiaľ najhlbšiu výpravu Číny do vesmíru. Minulý rok v januári pristáli Číňania na odvrátenej strane Mesiaca, no cesta na Mars je tisíckrát dlhšia a pristátie na červenej planéte je oveľa zložitejšie.
Štart je naplánovaný na 23. júla (aktualizované: štart o 6.41 SELČ prebehol úspešne).
Ide o vôbec prvú misiu v dejinách, ktorá chce na Mars vyslať naraz orbiter, rover (vozidlo) a lander (pristávacia platforma).
„Úspešné pristátie by Čínu zaradilo do elitnej spoločnosti,“ cituje magazín Science kozmického inžiniera Masona Pecka z Cornellu.

Informácie taja, boja sa neúspechu
O misii sa toho veľa nevie, keďže čínska vesmírna agentúra vedcom nepovolila, aby o nej s médiami hovorili. V Číne si zrejme uvedomujú, že ide o veľmi riskantný projekt, ktorý sa môže skončiť neúspechom. Krajina sa zrejme pochváli až v prípade, že sa všetko podarí.
Z 18 doterajších misií na Mars s landerom alebo roverom bolo úspešných len