Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: V Portlande sa dejú nezvyčajné veci, Trump si postavil kampaň na boji proti zločinu

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Dobrý deň,

Európa má za sebou historický týždeň. Dohodla sa na tom, že do oživenia ekonomík po pandémii pôjdu stovky miliárd eur, vďaka čomu vyslala dôležitý signál smerom dovnútra aj navonok.

Okrem samitu EÚ sa vo Svetovom newsfiltri venujeme aj Trumpovej snahe nastoliť poriadok v amerických mestách, kolapsu v Libanone a prudkému nárastu prípadov koronavírusu v Juhoafrickej republike.


Severná Amerika: Trump chce robiť poriadok v mestách

V Portlande sa dejú zvláštne veci. V meste, kde pretrvávajú protesty proti rasovej nerovnosti, sa pohybujú federálni agenti v uniformách. Bez vysvetlenia zatýkajú demonštrantov a odvážajú ich v neoznačených vozidlách.

Poslala ich tam americká vláda na čele s Trumpom, ktorý oznamuje, že federálne zložky pôjdu aj do ďalších miest. S tým však nesúhlasia viacerí miestni funkcionári.

Čo sa stalo: Protesty pred takmer dvoma mesiacmi spustila smrť Georgea Floyda. Ako vo zvyšku Ameriky, aj v Portlande priniesli aj násilie a napätie medzi demonštrantmi a políciou.

To sa vystupňovalo v uplynulých dňoch. A ako pred časom sľuboval Trump, ak lokálni funkcionári protesty nebudú zvládať, federálna vláda zasiahne.

V Portlande k tomu naozaj došlo, no agenti podľa správ z mesta zašli príliš ďaleko. Začali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Európska únia

Koronavírus

    Podcasty Denníka N

    Protesty v USA

    Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie