Denník N

Pandemický plán štátu: ukazuje päť fáz zvládnutia pandémie aj to, ako môže vyzerať kolaps

V piatok by mali na ministerstve zdravotníctva schváliť pandemický plán, aby bol štát pripravený na možnú pandémiu. Popisuje päť fáz zatvárania a otvárania krajiny.

Chýba tu pandemický plán, ktorý by určoval, čo robiť, upozorňoval Igor Matovič (OĽaNO) krátko po voľbách a v čase, keď už bolo zrejmé, že koronakríza je vážny problém. Premiérom bol v tom čase ešte za Smer Peter Pellegrini (dnes Hlas). Prešli štyri mesiace a pandemický plán je konečne tesne pred schválením.

Zatiaľ ho pripomienkujú organizácie, župy či poisťovne. Schvaľovať by sa mal podľa lekára Bratislavského kraja Tomáša Szalaya v piatok. Materiál má Denník N k dispozícii. Ide o verziu zo začiatku týždňa. Po pripomienkach sa ešte môže meniť, no už z tejto verzie je zrejmé, ako je plán nastavený.

Nákaza je stále silná

Na Slovensku v stredu pribudlo 31 prípadov nakazených, posledné týždne sú prírastky v desiatkach prípadov. Celosvetovo je situácia kritická. Napríklad aj v Česku majú momentálne najviac pozitívnych prípadov od začiatku pandémie, rekordy v počte nakazených sú denne aj v Spojených štátoch.

Funkčný plán, ktorý definuje, čo robiť, je v tejto situácii nevyhnutnosťou. V marci a aj v nasledujúcich týždňoch sa na Slovensku často počas koronakrízy len improvizovalo. Vznikol permanentný

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Slovensko

Teraz najčítanejšie