Denník N

Šéfka Pride: Registrované partnerstvá žiadali aktivisti už v roku 1993, odvtedy sme sa nikam nepohli

Jana Mičeková. Foto N - Vladimír Šimíček
Jana Mičeková. Foto N – Vladimír Šimíček

Dúhový Pride Bratislava sa bude toto leto pre koronakrízu konať len online vo forme vysielania na Facebookovej stránke.

Nová šéfka Pride Jana Mičeková v rozhovore vysvetľuje, či má online Pride zmysel, či cíti podporu od politikov, a prečo sa ako heterosexuálna žena a matka dvojročného dieťaťa stala aktivistkou za práva LGBTI ľudí.

Začiatkom júna ste oznámili, že tohtoročný Pride bude pre koronakrízu len online. Neuvažovali ste o nejakom menšom Pride do tisíc ľudí?

Keď sme oznámili, že Pride sa tento rok nebude fyzicky konať, pre mnohých to bolo veľké sklamanie. Niektorí nám odporúčali, aby sme urobili menší Pride v každej mestskej časti, kam príde do tisíc účastníkov, a napokon sa tie pochody stretnú v nejakom hviezdicovom tvare.

Také niečo nie je možné?

Všetky tieto odporúčania sme si vypočuli a boli sme radi, že ľudia s nami hľadajú riešenia, ale, bohužiaľ, nedá sa to zorganizovať. V našom tíme je desať ľudí a Pride je udalosť pre 10-tisíc návštevníkov a návštevníčok. Nemáme kapacitu na to, aby sme riešili viacero menších, komornejších Pridov. Je to podujatie vo verejnom priestore a súvisí s ním množstvo byrokracie a riešenia problémov. Už len nájsť elektrickú prípojku na nejakom priestranstve je niekedy výzvou. Je to veľmi komplikované.

Má Pride, ktorý bude len online, zmysel? Online udalosť predsa len nebude taká viditeľná a nepritiahne pozornosť k téme LGBTI ľudí tak, ako keď zaplnia celé námestie.

Určite to má zmysel. Žijeme v spoločnosti, keď si musíme pripomínať niektoré neprávosti, ktoré sa LGBTI komunite dejú. Vzhľadom na momentálnu situáciu však náš hlas bude vyzerať takto. Na Slovensku Pride nie je len oslava a príjemný festival, ale v neposlednom rade aj poukazovanie na nerovnosti v spoločnosti.

Pride navyše dopĺňajú rôzne sprievodné podujatia, ktorých sa ľudia môžu zúčastniť. Aj týchto udalostí sa dotkli mnohé hygienické obmedzenia, ktoré návštevníci a návštevníčky musia rešpektovať. Ale ich bezpečnosť a zdravie sú pre nás vždy prvoradé.

Dokáže online Pride vyvinúť tlak na politikov alebo verejnosť, aby sa nerovnostiam LGBTI komunity venovali?

Samozrejme, že skutočný Pride, ktorého by sa zúčastnilo 10-tisíc ľudí, by mal väčší ohlas. Tento rok cítime aj menší záujem médií. Pride ako taký má zmysel a verím, že bude mať nejaký výtlak. Viacero ľudí a inštitúcií nás podporí vyvesením dúhovej vlajky.

Foto N – Vladimír Šimíček

Minulý rok bolo na Pride 10-tisíc ľudí, tento rok bude len online vysielanie na Facebooku. Budete aj tento rok návštevníkov nejako počítať?

Chceli by sme, aby ich bolo opäť 10-tisíc. Ale budeme sa tešiť z každého čísla. Budeme to sledovať a budeme nesmierne radi z každého človeka, ktorý si to pustí. Odporúčame to sledovať v menších skupinách, organizovať divácke párty a urobiť si pekný večer v kruhu najbližších.

Každoročne Pride podporovala ombudsmanka Mária Patakyová. Nerozmyslela si podporu Pridu po tom, čo parlament nevzal na vedomie jej správu o činnosti, lebo v nej popisovala aj problémy LGBTI ľudí?

Nevšimli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI+

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie