Denník N

Čo sú prsty, ako vznikli a prečo ich ľudia majú práve päť

Po dva prsty na jednej nohe má ťava, tri prsty má nosorožec. Prečo majú ľudia práve päť? Ilustračné foto – unsplash.com/Claudio Schwarz/@purzlbaum
Po dva prsty na jednej nohe má ťava, tri prsty má nosorožec. Prečo majú ľudia práve päť? Ilustračné foto – unsplash.com/Claudio Schwarz/@purzlbaum

Na každej ruke máme päť prstov, takže súčet prstov na oboch rukách dáva desiatku, s ktorou sa veľmi ľahko počíta. Nečudo, že čísla 5 a 10 majú pre ľudskú civilizáciu veľký význam. Ako by vyzerala naša civilizácia, keby sme prstov na jednej ruke mali povedzme šesť?

Autor je geológ a paleontológ, pôsobí na UK v Bratislave

Na každej ruke máme päť prstov. Na tejto planéte však nie sme sami a pri obhliadnutí iných zástupcov živočíšnej ríše je jasné, že päť prstov nemá každý.

Kôň má na nohách kopytá, po každom na jednej končatine. Je to jeho charakteristika, na ktorú sme si zvykli tak, že nám pri bežnom pohľade možno ani nenapadne, že každé kopyto je pevné rohovinové puzdro jediného prsta. Kôň teda beží po štyroch prstoch.

Po dva prsty na jednej nohe má ťava, tri prsty má nosorožec. Jeleň má štyri prsty, dva z nich sú však zakrpatené a zeme sa dotýkajú iba dva. Zvieratá okolo nás teda majú rôzny počet prstov od jedného po päť.

V súčasnosti nežije žiadny živočích, ktorý by ich mal viac. Naozaj?

Nie všetky zvieratá majú na končatiných po päť prstov. Foto – autor

Pandin palec

Americký evolučný biológ a paleontológ Stephen Jay Gould (1941 – 2002) v jednej zo svojich slávnych esejí spopularizoval šiesty „prst“ pandy veľkej. Na prvý pohľad sa zdá, že panda má okrem obvyklých piatich prstov aj akýsi palec navyše.

Medvede, medzi ktoré panda patrí, však obyčajne nemajú ohybné palce. Predpokladaný pandin „palec“ totiž nie je skutočným prstom. Ide o predĺženú kosť zápästia,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Príroda

Teraz najčítanejšie