Denník N

Paradox na juhu. Primátor Komárna Keszegh lobuje u ministerky za divadlo Matice slovenskej

Súbor Dramaťák vznikol v roku 2004 ako dramatický krúžok Gymnázia Ľ. J. Šuleka pri miestnej organizácii Matice slovenskej. Foto – Dramaťák
Súbor Dramaťák vznikol v roku 2004 ako dramatický krúžok Gymnázia Ľ. J. Šuleka pri miestnej organizácii Matice slovenskej. Foto – Dramaťák

Úspešný amatérsky súbor Dramaťák z Komárna sídli v budove Matice slovenskej. Podľa režiséra doplácajú na zlú povesť tejto organizácie a jej spory s ministerstvom kultúry.

Koncom minulého týždňa prišiel na ministerstvo kultúry list od primátora Komárna Bélu Keszegha. Žiada v ňom o prijatie u ministerky Natálie Milanovej (OĽaNO). Dôvod je na slovenské pomery kuriózny.

Primátor maďarskej národnosti chce lobovať za slovenské divadlo, ktoré sídli v budove Matice slovenskej. Obáva sa, že divadelníkov poznačia spory, ktoré má ministerka s vedením Matice.

„Je to možno zvláštne, keď sa ja ako Maďar zaujímam o Maticu slovenskú, ale ide o problém, ktorý sa týka Slovákov i Maďarov žijúcich v Komárne,“ hovorí Keszegh.

Reč je konkrétne o amatérskom divadle Dramaťák, ktorého súčasťou je aj tanečný súbor Slovenskí rebeli. Združuje zhruba sto prevažne mladých divadelníkov. Jeho predstavenia sú zmesou moderných muzikálov a slovenského folklóru.

A čo je neobvyklé, našlo si cestu aj k divákom maďarskej národnosti. „Robia veľmi kvalitné predstavenia. Kto na nich raz bol, tak vie, čo to znamená,“ chváli ich primátor Keszegh.

Primátor Komárna Béla Keszegh (nez.) sa chce za matičné divadlo prihovoriť u ministerky. Foto – FB Komárno

„Slota ma nazval debilom“

Režisérom a principálom súboru je Jozef Černek, ktorý je zároveň správcom Domu Matice slovenskej v Komárne. Černek hovorí, že pokiaľ médiá v posledných rokoch publikovali niečo pozitívne o Matici, väčšinou sa to týkalo práve jeho divadla.

„Ľudia nás vnímajú len cez umenie, ktoré sa snažíme robiť najlepšie, ako vieme. Nenecháme sa zaťahovať do politických hier. Ján Slota ma raz nazval debilom, keď som kritizoval

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Natália Milanová

OĽaNO

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie