Denník N

Matovič zostáva premiérom, koalícia ho podržala. Bola to dlhá noc plná vzájomných útokov

Foto - TASR
Foto – TASR

O rozruch sa hodinu pred polnocou postarali poslanci ĽSNS, ktorí zablokovali rečnícky pult. Dôvodom bola neprítomnosť premiéra Igora Matoviča v sále. Ten si počas svojho odvolávania odskočil do svojho neskolaudovaného domu v Trnave, ktorý priznal poslancom počas svojho vystúpenia v pléne.

Igor Matovič (OĽaNO) zostáva predsedom vlády, opozícii sa ho na mimoriadnej schôdzi odvolať nepodarilo. Zo 125 prítomných poslancov hlasovalo za jeho odvolanie 47, proti 78. Nikto sa nezdržal. Premiér poďakoval koaličným poslancom, že ho vo funkcii podržali.

Odvolávanie Igora Matoviča trvalo 19 hodín, poslanci hlasovali o piatej ráno. Prekvapenia sa nekonali, za nedôveru premiérovi nehlasoval ani jediný koaličný poslanec, aj keď premiér vyzýval vládnych zákonodarcov, nech hlasujú slobodne. „Keď sa ktokoľvek z vás rozhodne hlasovať inak, ako vyjadriť dôveru tejto vláde, nikomu z vás to nebudem vyčítať,“ sľuboval.

Hlasovať za povalenie vlastnej vlády – čo by bolo dôsledkom vyslovenia nedôvery premiérovi – však odmietli hlasovať aj koaliční rebeli.

„Nemám záujem byť druhým Jozefom Migašom a hlasovať za odvolanie vlastnej vlády na základe opozičného návrhu, čo však neznamená, že súhlasím s postojmi premiéra Igora Matoviča, a budem si musieť v nasledujúcich dňoch premyslieť, ako sa k tomu postavím,“ avizoval ešte pred hlasovaním poslanec Miroslav Kollár zo strany Za ľudí.

Koaličná strana krátko pred štvrtou ráno zverejnila na Facebooku stanovisko, že za návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi hlasovať nebudú, aj keď s kopírovaním prác majú problém: „Nebudeme však hlasovať s extrémistami, stranou Smer alebo Hlas a tak sa podieľať na ich snahe o rozbitie tejto vlády. Akokoľvek vnímame problém s diplomovou prácou premiéra Matoviča, veľmi dobre si pamätáme, ako sa správal Smer, poslanec Fico alebo Pellegrini posledných 12 rokov,“ napísala strana v stanovisku.

S návrhom na odvolanie premiéra nesúhlasili ani poslanci SaS: „Nie je zvyklosťou našej strany princípy podliezať, ale udržať vládu, ktorá bude robiť zmeny,“ povedala v rozprave poslankyňa Anna Zemanová s tým, že koaličná strana nezatvára oči pred Matovičovým zlyhaním.

Matovič v piatok ráno vyhlásil, že kauza jeho diplomovky je preňho uzavretá.

Foto: TASR

Matovič: Odstavili sme svine od válova

Dlhú parlamentnú noc predznamenal už hodinu a pol trvajúci prejav premiéra Igora Matoviča, ktorý sa pred parlament postavil po tom, čo podpredseda Smeru Juraj Blanár predniesol návrh na odvolanie premiéra.

Matovič v príhovore venoval najviac času kritike Smeru. „Nehanbíte sa, páni? Vy idete moralizovať po 12 rokoch rozkrádačky zo spoločného? Vy máte morálne právo dnes niekoho súdiť? Myslel som si, že máte Boha pri sebe, budete mlčať štyri roky a čakať, kým zaklope NAKA,“ pýtal sa.

Podľa premiéra schôdza odhalila, že Smer a Pellegriniho nová strana

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Matovičova vláda

Slovensko

Teraz najčítanejšie