Denník N

Newsfilter: Fico s Pellegrinim premiéra Matoviča odvolávali ako začiatočníci

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

1. Matovič oživoval svojim poslancom pocit morálnej nadradenosti, odmenili ho standing ovation. 2. Prokurátor chce pre Kočnera 25 rokov.

Ford logo Štýlový Ford Kuga je pripravený vyraziť s vami kamkoľvek. Teraz s fantastickou zľavou až do 10 000 eur.


Správy dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Matovič oživoval svojim poslancom pocit morálnej nadradenosti, odmenili ho standing ovation

Keď dvaja bývalí predsedovia vlády odvolávajú svojho nástupcu, dalo by sa očakávať, že na základe vlastnej skúsenosti vedia, čo majú robiť. Lenže nie, Robert Fico, Peter Pellegrini a ich ľudia napísali taký nepodarený návrh na odvolanie Igora Matoviča, že ním oslabili svoj najsilnejší argument a premiérovi tým na jeho radosť veľmi uľahčili prácu.

Najsilnejším a jediným bodom odvolávania malo byť Matovičovo plagiátorstvo. No aby v starom a novom Smere občanom čo najviac sťažili pochopenie témy, túto časť svojho návrhu nazvali veľmi neurčito „Nenaplnenie sľubu predsedu vlády plniť si funkciu čestne, svedomito a v záujme občanov“.

Samotný materiál (okrem podpisov a inej nepodstatnej výbavy) má päť strán a štyri body, ale plagiátorstvu sa takto skryto venuje jediný odsek. Zvyšok obsahoval iné dôvody, ktoré nemajú šancu obstáť.

Predseda vlády Matovič to ako schopný manipulátor ochotne využil. Viac ako dve tretiny svojho vystúpenia tak s pokojným svedomím mohol venovať buď vyvracaniu naozaj slabých dôvodov na svoje odvolanie, alebo jednoducho útokom na Smer namiesto toho, aby bol nútený čeliť kritike tam, kde je najslabší.

Svoju obhajobu predseda vlády začal krátko po druhej popoludní a skončil ju o 15:36. Rečnil teda jeden a pol hodiny, ale k svojej diplomovke sa prvýkrát dostal až po 30 minútach. Dovtedy sa venoval výlučne útokom ad hominem.

Ako sa to mohlo stať?

Jurajovi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Iné podcasty Denníka N

Marian Kočner

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navýše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Vražda Jána Kuciaka

Komentáre

Teraz najčítanejšie