Denník N

Keď sa dozvedel, že prestupuje do Realu, rozplakal sa. Figo je symbol futbalovej zrady

Záber z finále ME 2004: Portugalsko síce hralo proti Grécku, ale fanúšik hodil Figovi do tváre barcelonskú vlajku. Foto - archív TASR/AP
Záber z finále ME 2004: Portugalsko síce hralo proti Grécku, ale fanúšik hodil Figovi do tváre barcelonskú vlajku. Foto – archív TASR/AP

O geniálnom ťahu Florentina Péreza, ktorý využil Figa, aby sa stal prezidentom Realu a ešte aj ponížil Barcelonu.

Keď Portugalčan Luís Figo v roku 1998 s Barcelonou vyhral La Ligu, nechal si vlasy nafarbiť podľa klubových farieb na červeno a modro. „Bieli plačkovia, pozdravte šampiónov!“ odkázal počas osláv fanúšikom Realu Madrid.

„Celú sezónu strávili tým, že sa sťažovali na zlých rozhodcov a to, že nás stále zvýhodňovali,“ vysvetľoval neskôr v magazíne FourFourTwo.

Bol lídrom tímu, bojovným krídelníkom, od ktorého tvorivosti záviselo celé mužstvo. Bol miláčikom štadióna Camp Nou a kandidátom na Zlatú loptu. Ocenenie pre najlepšieho hráča sveta nakoniec dostal, ale ako hráč Realu.

V Barcelone ho znenávideli, jeho prestup do Realu sa považuje za jednu z najväčších zrád v histórii futbalu. Figo odvtedy v rozhovoroch opakoval, že prestup neľutuje, ale v júli 2000 ho zrejme ani nechcel.

Real zaňho zaplatil 62 miliónov eur a prekonal vtedajší svetový rekord.

Prasacia hlava a fľaše

Pred ním z Barcelony do Realu prestúpilo sedemnásť hráčov, ale ani jeden nebol kritizovaný tak ako on. Keď sa vrátil ako hráč Realu na Camp Nou, pre obrovský piskot si musel počas predzápasovej rozcvičky zapchávať uši.

„Bol som možno jediným hráčom na svete, ktorý mal v jednej chvíli len proti sebe 100-tisíc ľudí,“ povedal.

Na Camp Nou naňho z hľadiska lietali mince, mobilné telefóny, kúsky tehál a dokonca aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie