Denník N

Logo High 5iveHigh 5ive: Nick Cave bol u nás doma a teraz pozýva k sebe

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

*

Bolo to zvláštne. Zaplatíte si lístok a potom sedíte pred tabletom a v ležérnej polohe sledujete sólo koncert Nicka Cavea v londýnskom Alexandra Palace. Nie je to ani živý prenos, nikde žiadni ľudia a tlieskať na displej je blbé. Aj tak to chcete vidieť. Cave si nielen svojou aurou, ale aj poctivou prácou vybudoval imidž autora, ktorého sa oplatí sledovať.

Odborníci v pyžame tak môžu hodnotiť, či tie klavírne verzie starých vypaľovačiek už nie sú priveľa. A špekulovať, ako asi vnímajú pána autora tí, ktorí ho spoznajú v tejto čisto baladickej polohe. Špecialisti skúmajú značku piana, kvalitné ozvučenie, odtiene svetiel, nájazdy kamier a vznášanie sa záhybov na obleku (Gucci), keď majster na konci odchádza zo sály.

Ale vážne. Cave sa nám dnes prihovára virtuálne, no patrí ešte do popkultúry, ktorá po sebe zanechávala veľa materiálnych stôp. Hudobné nosiče, knihy, plagáty, fotografie, zápisníky, zdrapy papierov. Všetko toto možno vidieť na výstave Stranger Than Kindness v Kodani. Je to ako byť u Nicka v byte. Ak sa tam nedostanete, prejdite sa aspoň fotograficky.

Foto – GUCCI

*

Jim Nollman tiež robí hudbu, no nezameriava sa pritom primárne na ľudí. Ale na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo High 5iveHigh 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie