Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Kým Danka nepodržali ani vlastní, za Matoviča sa bili mnohí

Foto - TASR
Foto – TASR

Premiér sa o svoje zlyhanie podelil.

Správy dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Premiér sa o svoje zlyhanie podelil

Igor Matovič podľa očakávania zostáva predsedom vlády. V piatok o piatej ráno o tom jednoznačnou väčšinou rozhodol parlament. Národná rada tak po Andrejovi Dankovi a Borisovi Kollárovi omilostila aj ďalšieho plagiátora v jednej z najvyšších ústavných funkcií.

Na Slovensku sa vďaka tomu z tolerovania akademických podvodov stáva nepriestrelná politická tradícia. Premiér už aj oznámil, že preňho je týmto vec uzavretá. Mýli sa, pretože hanba mu už zostane, hoci politicky má v tejto chvíli dôvod myslieť si to. On sám sa funkcie nevzdá, koaliční poslanci ho v nej zatiaľ chcú podržať, aby zachránili vládu, a opozícia nemá silu, aby to zmenila.

Dá sa teda zrekapitulovať, v čom a či vôbec sa líšil spôsob, akým sa zachraňoval predseda OĽaNO a ako sa pred ním bránil líder SNS.

Danka v tom nechali samého

Keď sa bývalá opozícia vrátane Matoviča pokúšala zbaviť funkcie Danka, zastalo sa ho len 26 poslancov, ktorí hlasovali proti, 61 opozičných bolo za a jeden sa zdržal. To preto, že dokonca aj zostave Smer – SNS – Most-Híd bolo zrejmé, že Danko bol jednoznačne usvedčený, potupu si zaslúži, a jeho prehnanou obhajobou si nechceli vtedajší spojenci ublížiť. Prejavilo sa to aj tým, že počas rozpravy nevystupovali vôbec alebo len minimálne.

Naopak, za Matovičov pád bolo len 47 poslancov a až 78 volilo proti. Takmer 20 koaličných zástupcov mu síce nepriamo vyjadrilo nedôveru, ale veľká časť zvyšku sa do jeho obhajoby aktívne zapájala. Úroveň argumentov pritom bola často taká tristná, že chvíľami aj Danko musel právom krútiť hlavou. To isté platí aj o Matovičom prejave, za ktorý si napriek tomu vyslúžil potlesk postojačky dokonca aj od ministerky spravodlivosti.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie