Denník N

Smútia prezidentka, premiér, aktivisti aj umelci. Odišiel čestný a dobrý človek, píšu o Vladovi Dolinayovi

Foto – MK SR
Foto – MK SR

Sobotné úmrtie Vlada Dolinaya spustilo mnoho smutných reakcií. O tom, že odišiel čestný a dobrý človek, píšu prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Igor Matovič aj mnohí jeho ministri, ďalší politici, umelci aj aktivisti.

Vlado Dolinay bol bratislavským a po posledných voľbách aj celoslovenským politikom. Zakladal mnoho občianskych aktivít, ako Jednotku oduševnených Petržalčanov, Kalab – Krajanské centrum umenia Slovákov v zahraničí a študentov umenia doma, či aj súkromnú materskú školu. Bol pri zakladaní politického hnutia NOVA; v posledných parlamentných voľbách kandidoval za stranu Za ľudí a stal sa štátnym tajomníkom ministerstva kultúry.

Andrej Kiska, odchádzajúci predseda strany Za ľudí, sľubuje, že v strane urobia všetko pre to, aby jeho sny uskutočnili.

Vybrali sme úryvky z rozlúčkových textov, ktoré o ňom politici či aktivisti uverejnili na Facebooku.

 

Zuzana Čaputová, prezidentka

Vladimír Dolinay bol nielen štátny tajomník ministerstva kultúry, mestský poslanec a učiteľ, ale aj syn, otec, manžel. Odišiel, keď mal ešte veľa pred sebou. Česť jeho pamiatke a sústrasť jeho rodine a blízkym.

 

Igor Matovič, premiér

Vlada Dolinaya som poznal málo, ale už na základe toho mála som sa tešil, že práve jeho si vybrali zaľudia za štátneho tajomníka k Natálii na ministerstvo kultúry. Vyžarovala z neho pokora a odhodlanie, práve tie vlastnosti, ktorými by mal oplývať každý dobrý politik. Odpočívaj v pokoji, kamarát… a mysli na nás, my budeme na Teba tiež.

 

Andrej Kiska, bývalý prezident, odchádzajúci predseda strany Za ľudí

Vladov pokoj a múdrosť som vždy obdivoval. Ak si viete predstaviť milého, skromného človeka, bol to práve Vlado Dolinay.

Nikdy mu nešlo o seba, vždy chcel len to najlepšie pre všetkých okolo. Mal množstvo priateľov, ak by mohol, celý by sa rozdal. Nikdy nepovedal nie, nikdy sa nevyhováral, že nemá čas, nemôže.

Žil pre Slovensko, pre mesto Bratislava, pre Petržalku, kde bol dlhoročným komunálnym politikom. Žil pre pomoc komukoľvek, kto ju potreboval.

 

Matúš Vallo, primátor Bratislavy

S Vladkom Dolinayom som sa spoznal tak, že kedysi dávno mi zavolal a chcel so mnou, ako s človekom, čo robil mestské zásahy a mestský aktivizmus, riešiť názvy ulíc a systém, na základe ktorého ulice dostávajú nové mená. Stretli sme sa, spoznali sme sa a ja som bol prekvapený, že niekto pri všetkých tých „veľkých“ problémoch, ktoré Bratislava má, rieši taký detail ako názvy ulíc. Vlado ma naučil, okrem toho, že názvy ulíc nie sú žiaden detail, ale dôležitý prvok tvorby mesta, že sa nedá robiť mesto len vo veľkých víziách a cieľoch…

Vladovi vždy išlo o to, aby Bratislava bola kvalitným, tolerantným a otvoreným mestom, kde prevažuje dialóg nad hádkami a spolupráca nad sólo jazdou… Bude mi chýbať jeho úsilie o kompromis, jeho viera v demokratické Slovensko, jeho viera v lepšiu Bratislavu.

 

Juraj Droba, bratislavský župan (SaS)

Vlada som spoznal v hnutí NOVA v roku 2013 a od roku 2017 sme spolupracovali na župe. Mal som ho za jedného z najslušnejších ľudí, akých som poznal. Najviac si ho budem pamätať pre jeho veľké zanietenie pri ochrane kultúrneho dedičstva Slovákov žijúcich v Srbsku v Starej Pazove, Kovačici a Báčskom Petrovci a pre úprimný záujem vytiahnuť slovenské školstvo z marazmu, v ktorom sa nachádza. Vlado, veľmi budeš chýbať.

 

Michal Hvorecký, spisovateľ

Vlado sa intenzívne zaujímal o veci verejné. Bojoval proti korupcii, varoval pred hrozbou extrémizmu. Jeho vstup do politiky som vítal a podporoval. Politika má dnes hrozné meno, prežíva najväčšiu krízu dôvery od roku 1989, ale Vlado patril medzi osobnosti, ktoré vo funkciách nepracovali pre osobné obohatenie, ale pre zlepšenie sveta, pre viac spravodlivosti a príležitostí pre všetkých bez rozdielu, v komunálnej aj celoštátnej sfére. Súrne potrebujeme v slovenskej verejnej správe a riadení čestných a hodnotovo orientovaných ľudí ako Vlado.

 

Zuzana Piussi, dokumentaristka

Vlada som verejne podporila, keď sa rozhodol ísť do vysokej politiky. Vždy som o ňom vedela, že bude bojovať za správne veci a bude stúpať kšeftárom na päty. Bol neúplatný. Druhého takého naozaj nepoznám. Vlado bude veľmi chýbať!

 

Ctibor Košťál, riaditeľ bratislavského magistrátu

Vlado bol človek, s ktorým sa dalo baviť o mestských témach a napriek rôznym názorom sa približovať k dobrým riešeniam. Bol hlasom pozitívnych zmien a čistých záujmov. Okrem toho bol výborným a inšpiratívnym učiteľom, ktorý nášmu Matúšovi ukázal, ako pracovať s textom, ako písať krátke správy do Felix novín. A bol aj skvelým a obetavým otcom.

R. I. P., Vlado, budeš veľmi chýbať tvojej rodine, nášmu mestu aj celej krajine. Je mi veľmi smutno.

 

Daniel Lipšic, bývalý predseda NOVA, advokát

Vlado Dolinay bol čestný muž a dobrý človek. Niekedy akoby naozaj platili slová piesne skupiny Queen – Only the Good Die Young.

Slovensko

Teraz najčítanejšie