Denník N

Keď sa Poľsko stane majstrom Poľska

Foto - Tomáš Forró
Foto – Tomáš Forró

Skončilo sa laškovanie s demokratmi, priateľské gestá, podávanie rúk súperom. Odkaz Kaczyńského vlády pre opozíciu a jej 10 miliónov voličov? Nebudeme spolu! Všetko, čo treba vedieť o poľskej „polityke“.

V povolebnej Varšave týchto dní je radosť žiť. Sfotošopované tváre prezidentských kandidátov pomaly pĺznu na bilbordoch pod lúčmi severského slnka. Deti lížu lody (zmrzlinu) ako o život a náckovia lenivo vysedávajú v kebaboch a nenávidia Ukrajincov, ktorí tu za nich makajú a držia krajinu ako-tak pokope. Skrátka, stredoeurópska idylka, akú poznáme aj z domu.

Ale o pár týždňov sa ľudia vrátia z dovoleniek. Úsmevy vymiznú a nadíde sychravá poľská jeseň. Dni sa skrátia, zájde slnko. A potom príde na nich: liberálnych chrapúňov, buzerantov, židkov aj múdrosráčov.

Plán znie: „Zobrať všetko“

Poľskej vláde sa po prezidentských voľbách uľavilo, pretože má stále prezidenta, ktorý jej bez reptania podpíše akýkoľvek návrh. Môžu sa tak konečne pustiť do práce a dokončiť svoj jednoduchý plán, teda zobrať všetko, čo nestihli doteraz.

Pri prezidentských voľbách to totiž bolo o chlp: stačilo pár stotisíc hlasov a všetko by bolo v ťahu. V štátostrane PiS pochopili, že doteraz jalová opozícia sa postavila na nohy a môže ich poraziť už v najbližších voľbách o tri roky. A že presne dovtedy majú čas túto hrozbu zredukovať na úroveň štatistickej chyby. Už niet miesta na falošné demokratické pravidlá hry a súdržnosť spoločnosti.

Medzi vládnucimi panuje zhoda, že s konečnou demontážou liberálnej demokracie treba začať hneď, ako sa skončí prázdninová uhorková sezóna, a že bude treba zájsť tak ďaleko, ako to len život dovolí.

Cudzinci von

Prvý bod: slobodné médiá. Tento bod Kaczyńského ľudia ochotne vysvetľujú v intuitívnej a hravej myšlienke, že nie na to bojoval hrdinský poľský ľud vo vojne s Nemcami, nie na to ich vraždili Rusi v Katyni a Ukrajinci vo Volyni, aby ich teraz ovládol nemecký, židovský či iný cudzí kapitál a cez svoje pseudoslobodné médiá ovplyvňoval verejnú mienku, zosmiešňoval vládnych politikov a odhaľoval ich svinstvá.

Táto časť plánu má aj svoj názov: nacionalizácia médií. Vládni právnici ho vymysleli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kaczynského Poľsko

Waršawská polityka s Tomášom Forróom

Komentáre

Teraz najčítanejšie