Denník N

Migranti z Afriky a Ázie objavili novú cestu do Ameriky. Je drahá a nebezpečná, profitujú z nej pašeráci

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Keď v roku 2016 opúšťal úrad Barack Obama, USA prijímali najviac 110-tisíc utečencov ročne. Pod Trumpom ich počet nemôže prevýšiť 20-tisíc.

„Loď bola plná vody, ľudia kričali, až sme napokon stroskotali. Mysleli sme si, že nemáme šancu prežiť. Že neprežije nikto. Myslel som si, že všetci zomrieme,“ povedal jeden z Kamerunčanov podľa portálu Migrantes de Otro Mundo.

Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) si nehoda vyžiadala štyri obete. Siedmi kamerunskí migranti vrátane tehotnej ženy, ktorá prišla o dieťa, ju prežili.

Tento minuloročný incident sa však neudial v Stredozemnom mori, kde v posledných rokoch zomrelo zhruba 19-tisíc migrantov. Stal sa v Tichom oceáne na ceste do Spojených štátov amerických.

Ukazuje sa totiž, že príchod do Európy je čoraz nebezpečnejší. Počet migrantov prechádzajúcich cez Líbyu a Stredozemné more sa znižuje – v roku 2015 ich bolo zhruba milión, v roku 2016 už menej než 400-tisíc, rok nato 170-tisíc a v uplynulých dvoch rokoch zhruba 110-tisíc.

Jeho obľúbenou metódou bolo falšovanie dokumentov

Migranti využívajú nové trasy a snažia sa cez Latinskú Ameriku dostať do USA a Kanady. Pašeráckemu biznisu sa v Latinskej Amerike nesmierne darí – ročne v tomto regióne vynáša 300 miliónov eur.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Migrácia

Svet

Teraz najčítanejšie