Denník N

Po eufórii prišiel hnev. Izrael bol vzorom v boji s COVID-19, teraz je na tom horšie ako USA. Kde urobil chybu? 

Izraelská polícia použila cez víkend vodné delo proti protestujúcim pred rezidenciou izraelského premiéra v Jeruzaleme. Foto - TASR/AP
Izraelská polícia použila cez víkend vodné delo proti protestujúcim pred rezidenciou izraelského premiéra v Jeruzaleme. Foto – TASR/AP

Izraelský profesor vymenúva tri veci, kde vláda zlyhala. Počet nezamestnaných v Izraeli je prvý raz v histórii viac ako milión – stúpol na vyše 20 percent.

Na začiatku epidémie koronavírusu sa Izrael zaraďoval medzi najefektívnejšie krajiny na svete, čo sa týka boja proti šíreniu nového typu ochorenia. Spolu s Taiwanom či Južnou Kóreou sa dával za vzor, ako sa to má robiť.

Efektívne testovanie, odsledovanie možných zdrojov nákazy, zatvorenie hraníc a prísny lockdown či kontroverzné sledovanie ľudí cez mobily. Premiér nasadil do zháňania pľúcnych ventilátorov aj Mossad. Chvíľu sa zdalo, že to funguje.

Jar vystriedalo leto a všetko je inak. Izrael zaznamenáva posledné týždne rekordný nárast a v uliciach sú čoraz častejšie vodnými delami rozháňané demonštrácie proti premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi pre jeho nezvládnutú reakciu na pandémiu.

Protest v Tel Avive. Foto – TASR/AP

Ten je nepopulárny pre veľkú časť populácie aj vzhľadom na obvinenia z korupcie. Koronakríza, s ktorou je spojený aj ekonomický úpadok a s ním narastajúca nezamestnanosť medzi mladými ľuďmi, hnev voči najdlhšie vládnucemu premiérovi len zvýšila.

Horšie číslo ako v USA

Posledné dni zaznamenala táto 8,8-miliónová krajina každý deň nový nárast prípadov okolo čísla 2-tisíc. Napríklad v utorok to bolo 1865, deň predtým 2058.

Na počet obyvateľov tak dokonca Izrael predbehol Spojené štáty s celkovo piatym

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Svet

Teraz najčítanejšie