Denník N

Hollywood, hlavne žiadne myšlienky ani disidentky. Prečo je film Havel taký, aký je?

Foto - Bontonfilm
Foto – Bontonfilm

Dagmar Kusá pochádza z disidentskej rodiny a vo svojej recenzii hodnotí snímku Havel negatívne. K podobnému názoru dochádza aj divák, ktorý Havla nemusel poznať osobne.

Nebolo to pritom tak, že by sa filmári o niečo snažili a nevyšlo im to. Pre tento typ portrétu sa sami vedome rozhodli. Ich zámer im vyšiel. Prečo je film taký, aký je?

1. Hollywood

45-ročný Slávek Horák debutoval filmom Domáca starostlivosť (2015). Išlo o vydarený príbeh o obetavej zdravotnej sestre, ktorý sa potýka s problémami na vidieku. Film mal úspech vo svete, režisér s ním cestoval po USA a v Palm Springs mu napadlo, že by mohol sfilmovať Havlov životopis.

Logika je očividná: značka Havel v Amerike funguje a mohla by sa zohľadniť na Oscaroch. Na tomto kalkule určite nie je nič zlé. Akurát to v celom filme cítite. Cieľovou skupinou je zahraničný divák, ktorý žiada emóciu a na vernosti histórii nebazíruje.

2. Hlavne žiadne myšlienky

Aj posledný eštebák rozumel tomu, že pražský disent možno bol svetom požívačných a promiskuitných bohémov, bol to však najmä svet myšlienok. Nestačilo banálne trvať na občianskych slobodách. Názory na spoločnosť bolo treba formulovať, filozoficky ukotviť, zdôvodniť a obhájiť – toto všetko bola intelektuálna práca. To všetko je historicky dobre prebádaná vec. Rovnaký úsek Havlovho života mapuje aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie