Denník N

Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti: Lisbeth Salanderová a Mikael Blomkvist sa vracajú

Lisbeth Salanderová a Mikael Blomkvist ako Rooney Mara a Daniel Craig v hollywodskej verzii. FOTO - SONY PICTURES
Lisbeth Salanderová a Mikael Blomkvist ako Rooney Mara a Daniel Craig v hollywodskej verzii. FOTO – SONY PICTURES

Presne desať rokov po prvej knihe slávnej trilógie Stiega Larssona vyjde jej pokračovanie napísané iným autorom.

„Haha, tak ja sa mám stať ghostwriterom Stiega Larssona a pokračovať v jeho nedokončenej trilógii Millennium. To myslíte vážne?“

Linda Altrov Berg zo štokholmského vydavateľstva Norstedts si takto pre Denník N spomína na prvú reakciu švédskeho spisovateľa a novinára Davida Lagercrantza, keď ho oslovili, aby sa po zosnulom Larssonovi ujal pokračovania slávnej detektívnej trilógie Millennium.

To vyjde 27. augusta s názvom Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti a pre mnohých bude knižným vyvrcholením leta.

Millennium Stiega Larssona

Trilógia Stiega Larssona, na Slovensku známa ako Millennium, sa stala celosvetovým fenoménom. Spopularizovala žáner severskej krimi literatúry a natočili sa podľa nej tri filmy vo Švédsku a prvý diel s Danielom Craigom v hlavnej úlohe v roku 2012 režíroval David Fincher.

Fenomén Millennium

Prvé tri diely Millennia Stiega Larssona vyšli v 50 krajinách sveta a predalo sa ich viac ako 80 miliónov výtlačkov.

Jednotlivé časti:

  1. Muži, ktorí nenávidia ženy
  2. Dievča, ktoré sa hralo s ohňom
  3. Vzdušný zámok, ktorý vybuchol
  4. Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti (David Lagercrantz)

Skôr než sa príbeh investigatívneho novinára Mikaela Blomkvista a najmä asociálnej hackerky Lisbeth Salanderovej dostal do kníhkupectiev, ich autor Stieg Larsson, sám investigatívny novinár, zomrel v roku 2004 vo veku 50 rokov na infarkt.

Všetky tri diely, ktoré stihol napísať, vyšli až posmrtne. Celý čas sa však jeho švédske vydavateľstvo pohrávalo s myšlienkou, že nájde niekoho, kto by oživil Larssonových hrdinov Lisbeth a Mikaela.

„Nechceli sme robiť žiadne výberové konanie ani súťaž, vedeli sme, že Lagercrantz sa na pokračovanie Millennia hodí najviac,“ rozpráva švédska vydavateľka Altrov Berg pre Denník N. Podľa nej sa Lagercrantz osvedčil už ako ghostwriter pri písaní životopisnej knihy Ja som Zlatan o švédskej futbalovej hviezde Zlatanovi Ibrahimovičovi.

Sľubujú zážitok

„Po prečítaní knihy vám môžem povedať, že nebudete sklamaní a užijete si ju tak ako ja, keď som sa s ňou doma zavrela, zhltla ju ako jedna z prvých na svete a strážila, aby sa rukopis nedostal na verejnosť,“ sľubuje Linda Altrov Berg.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie