Denník N

Vypískali ho po svetovom rekorde. Poľský skokan slávnym gestom nahneval Sovietov

Od olympiády v Moskve 1980 uplynulo 40 rokov.

„Neviem, ako sa k tomu postavia iné krajiny, ale Američania sú presvedčení, že by sme tam nemali ísť.“ Americký prezident Jimmy Carter týmito slovami obhajoval rozhodnutie o bojkote letných olympijských hier 1980 v Moskve.

Bojkot moskovskej olympiády bol Carterovou odpoveďou na sovietsku inváziu do Afganistanu. K úplnému bojkotu sa pridali napríklad aj Kanada, Japonsko a západné Nemecko. Účasť na hrách odmietlo 65 krajín, no nie všetky z politických dôvodov – mnohé si ju jednoducho nemohli dovoliť.

Nebolo preto prekvapením, že olympiádu ovládli komunistické krajiny. Jeden športovec z bývalého východného bloku však vošiel do dejín nielen ziskom zlatej medaily, ale aj gestom, ktoré vyvolalo napätie medzi Sovietskym zväzom a Poľskom.

Skokan o žrdi Władysław Kozakiewicz vo finále skočil svetový rekord 578 centimetrov a získal zlato, no v Poľsku si aj tak každý pamätá najmä to, ako Sovietom zrátal neférové finálové podmienky.

„Bol to len svalový kŕč“

Takmer celý štadión Lužniki totiž robil všetko pre to, aby Kozakiewicz nevyhral a zlato získal domáci favorit Konstantin Volkov. Sovietske publikum pískalo a bučalo pri každom pokuse nesovietskeho skokana a Kozakiewicza sa snažili rozhodiť aj organizátori.

Vždy, keď sa chystal na skok, otvorili

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie