Denník N

Prokurátor Novocký, ktorý dozoroval Kuciaka: Nepripúšťam si možnosť, že prehráme

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Špecializovaný trestný súd v stredu vyhlási rozsudok v kauze vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára. Prokurátor Juraj Novocký, ktorý vec dozoroval spolu s Vladimírom Turanom, sa na konci procesu stal prvým slovenským európskym prokurátorom. Je presvedčený, že vraždu si objednal Marian Kočner.

Je niekoľko dní pred rozsudkom v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ste nervózny z toho, ako to dopadne?

Čakám, ale nie je to nervozita. Samozrejme, neviem, ako súd rozhodne. Je na úvahe senátu, či bude mať za preukázané to, čo sme uviedli v záverečnej reči, alebo či uverí tvrdeniam a pochybnostiam obhajoby.

Prijmete jedno alebo aj druhé rozhodnutie?

V žiadnom prípade by som neprijal oslobodzujúci rozsudok. Dôkazy, ktoré sme zabezpečili a vykonali na hlavnom pojednávaní, podľa mňa svedčia o vine. Dúfam a verím, že senát bude chápať naše argumenty a bude hodnotiť dôkazy rovnako ako my.

Ako ste si istý, že Kuciakovu vraždu si objednal Marian Kočner?

Dôkazy, ktoré boli zabezpečené v prípravnom konaní, jednoznačne a bez akýchkoľvek pochybností nasvedčujú tomu, že to bol práve Marian Kočner, ktorý mal motív na objednanie vraždy, mal na to prostriedky a možnosti. A keď si dáme všetky, hoci len nepriame dôkazy, na jednu úroveň, vytvára nám to ucelený celok. Som o tom presvedčený, že to tak bolo. Uvidíme, ako rozhodne súd.

Práve preto, že sú to len nepriame dôkazy, môžu niektorí o vine pochybovať. Hoci vytvárajú logickú reťaz, nemáme nahrávku alebo video, ako si vraždu objednáva a ako odovzdáva Alene Zsuzsovej peniaze. Do akej miery je bežné odsúdiť páchateľa na základe nepriamych dôkazov?

Jediným priamym usvedčujúcim dôkazom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko

Teraz najčítanejšie