Denník N

Kyselica sa vracia do parlamentu, nič nevysvetľuje

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Lukáš Kyselica odmietol odpovedať na otázky, či vynášal z politiky do tajnej služby, parlamentný výbor ho podržal.

Lukáš Kyselica z Obyčajných ľudí sa vracia z postu štátneho tajomníka ministerstva vnútra do parlamentu, no vysvetlenie o svojom pôsobení pre Vojenské spravodajstvo počas predvolebnej kampane verejnosti nedáva a nič nenasvedčuje tomu, že by ho dať mienil.

Odpoveď na kľúčovú otázku – či vojenským tajným vynášal veci z politiky, neposkytol ani brannobezpečnostnému výboru Národnej rady. Ten ovláda koalícia a tá odhlasovala, že tento výbor nemá právomoc od Kyselicu odpovede k jeho práci pre vojenskú službu žiadať. Zasadnutie výboru sa tak skončilo po niekoľkých minútach.

Brífing bez odpovedí

Kyselica sa stal verejne známy ako vyšetrovateľ kauzy Gorila, teraz však čelí tlaku potom, čo Denník N zverejnil informáciu o tom, že po odchode z polície sa vlani na jeseň zamestnal vo Vojenskom spravodajstve a zároveň sa ako kandidát OĽaNO zapojil do predvolebnej kampane.

Na piatok si pripravil krátke vyjadrenie pripravené na papieriku. „Čo sa týka vašich otázok, rád odpoviem, čo sa týka môjho ďalšieho pôsobenia,“ začal vystúpenie, ktoré trvalo len krátko. „Môžem povedať, že som vždy pracoval a aj pracujem podľa svojho najlepšieho vedomia, svedomia a presvedčenia. Čo sa týka môjho odstúpenia, nechcel som polarizovať spoločnosť. Neutekám, nerezignoval som, odchádzam späť do parlamentu,“ znelo jediné ucelené vyjadrenie počas desaťminútového brífingu.

Video: Takto Kyselica rečnil počas kampane na pódiu ako kandidát na poslanca a zároveň vojenský tajný
Autorka: Martina Koník

Na ďalšie otázky, ktoré sa týkali jeho pôsobenia v službe, už neodpovedal. „Vraciam sa do parlamentu a občania rozhodnú,“ reagoval.

A ako reagoval na otázku, či donášal tajnej službe na OĽaNO, alebo ju informoval o Igorovi Matovičovi či politikoch a či teda má morálne právo byť poslanec? „Mám mandát od voličov, vraciam sa do parlamentu a počkajte si na moju prácu,“ odvetil. Hovoriť je ochotný pred výbormi, ktoré na to majú kompetenciu.

Do Kyselicovho brífingu vstupoval aj predseda parlamentného výboru Juraj Krúpa (OĽaNO). „Máte ešte nejaké iné otázky?“ pýtal sa novinárov. „Pýtate sa na niečo, na čo nemôžete dostať odpoveď. Dobre to viete, že na tieto otázky dnes odpoveď nedostanete,“ usmerňoval novinárov a odporučil ich na ministerstvo obrany.

Člena brannobezpečnostného výboru Jána Benčíka (Za ľudí) vystúpenie jeho koaličného partnera nepresvedčilo a myslí si, že Kyselica by mal z politiky odísť. „Voliči nemali k dispozícii všetky údaje o pánovi Kyselicovi, keď mu dávali preferenčné hlasy,“ vysvetľuje Benčík.

„Ak mal byť členom VS, tak bol zrejme príslušníkom armády, a tým pádom porušil zákon, ktorý členom armády zakazuje členstvo v stranách a hnutiach, ako aj účasť politických zhromaždeniach a volebnej kampani,“ dodal Benčík.

Zvolanie brannobezpečnostného výboru vo veci Kyselicu zorganizovala opozícia. „Čakali sme, že bude prebiehať diskusia, kde sa pán štátny tajomník bude opierať o ochranu utajovaných skutočností, alebo o zachovanie mlčanlivosti, ale že to bude takto zmetené zo stola…“ hovoril Marián Saloň zo Smeru.

Podľa Denisy Sakovej zo vznikajúcej strany Hlas sa na výbore tiež chceli spýtať, či bol Kyselica v službe aj v čase, keď skladal poslanecký mandát. Podľa zistení Denníka N z nej odišiel len deň pred tým. Saková vraví, že chcú zvolať aj parlamentný výbor na kontrolu Vojenskej služby.

Pre premiéra hrdina

Keď Kyselica v utorok oznámil, že odchádza z postu štátneho tajomníka, premiér Igor Matovič mu venoval facebookový status, ktorý nazval „hrdina odchádza“. Kyselica bol pre OĽaNO počas predvolebnej kampane významnou osobnosťou na treťom mieste kandidátky a získal až 119 185 preferenčných hlasov.

Keď vstupoval do tajnej služby na jeseň minulého roka, Vojenskú službu v tom čase riadil nominant Smeru Ján Balciar, ktorý mal dobré vzťahy so Smerom a počas pôsobenia v službe nadobudol obrovské majetky, ktoré nedokázal dostatočne vysvetliť.

„Podľa mojich informácií ho ľudia blízki Petrovi Pellegrinimu vo vedení Vojenského spravodajstva chceli zneužiť pred voľbami na rozvrat nášho hnutia OĽANO zvnútra. Chceli dosiahnuť rozpad hnutia a za akúkoľvek cenu zabrániť, aby sme mohli zostaviť vládu … nepodarilo sa,“ opisoval Kyslicovo pôsobenie v službe Matovič.

Matovičova vláda

Slovensko

Teraz najčítanejšie