Denník N

Súboj mobilu a fotoaparátu. Ktorý lepšie zachytí zvieratá v prírode?

Telefóny sa už dnes kvalitou fotografií vyrovnajú digitálnym fotoaparátom. Lákajú na vysoké rozlíšenie a profesionálne fotky bez námahy. Skutočne však s mobilným telefónom urobíte tak kvalitné fotografie prírody a divokej zveri, ako s digitálnym fotoaparátom? Vyskúšali sme to.

Do testu sme proti sebe postavili bezzrkadlovku Nikon Z50 a jedny z telefónov s najlepšími fotoaparátmi súčasnosti – Samsung S20 a iPhone 11. V čom sme ich porovnávali? Fotenie prírody a divokých zvierat.

Hoci sú dnes foťáky mobilných telefónov kvalitné, rozdiel pri tomto druhu fotenia je zrejmý. Vo voľnej prírode oceníte kvalitný teleobjektív, ktorým mobil jednoducho vybaviť nejde. Umožní objekt zachytiť z diaľky a zároveň ním vyplniť značnú časť záberu. Žiadne divoké zviera vám nedovolí byť v tak blízkom kontakte, aby ste ho mohli odfotiť bežným, nieto širokouhlým objektívom, ktorým sú vybavené drahé fotomobily. Objekt je potrebné priblížiť, čo pri fotení mobilom niekoľkonásobne zníži jeho kvalitu a vy môžete zabudnúť na krásne ostré snímky, ktoré mobily sľubujú. S bezzrkadlovkou a teleobjektívom môžete však stáť dostatočne ďaleko bez vyplašenia zvieraťa a zachytiť ho tak, ako keby ste stáli vedľa. Optické zoomovánie je pri foťáku obrovskou výhodou.

Ako to celé funguje?

Na tvorbu profesionálnej fotografie zvieraťa sme pri fotoaparáte Nikon Z50 využili ohniskovú vzdialenosť 250 mm a najnižšie clonové číslo, aké objektív ponúka, teda f/6.3. Ďalej sme zvolili relatívne krátky čas uzávierky (1/400 s), aby sme eliminovali prípadné nechcené rozmazania fotografie z dôvodu nestability rúk. Ohnisková vzdialenosť nášho objektívu sa totiž kvôli 1,5 × orezu APS-C snímača javí ako 375 mm. Objektív je navyše VR, to znamená Vibration reduction, teda ho v dobrých svetelných podmienkach udržíte vždy bez ťažkostí. Použitím krátkeho času navyše získame istotu, že zviera bude ostré aj v prípade, že sa pohne. Citlivosť ISO 200 je potom zárukou prakticky nerozpoznateľného šumu. Jednoducho sa to naučíte aj sami, keď vyrazíte do prírodnej rezervácie alebo zoologickej záhrady.

Netreba báť sa záťaže

S novými, takmer miniatúrnymi, no však výkonnými bezzrkadlovkami, ako je Nikon Z50, si navyše teleobjektív ľahko pribalíte aj na dlhší výlet. Pre nové bezzrkadlovky Nikon s APS-C snímačom sú k dispozícii aj nové objektívy s bajonetom Z. A to platí aj pre teleobjektívy. Ak si teda so sebou zabalíte Nikon Z50 so setovým objektívom 16 – 50 mm a teleobjektívom 50 – 250 mm, bude vaša kompletná fotografická výbava vážiť menej ako kilogram, čo pri dlhých prechádzkach prírodou určite oceníte.

Kompletný test

To však nie je všetko. Nefotili sme iba zvieratá v prírode. Mobily a foťáky sme proti sebe postavili celkom v piatich kategóriách. Presvedčte sa, ako fungovali nielen v prírode, ale aj pri fotení nočnej krajiny, portrétu, zvieraťa v pohybe a pri východe a západe slnka. Zvíťazili na plnej čiare zrkadlovky alebo sa im mobily vyrovnali? Všetko nájdete na alza.sk.

Technológie

Veda

Teraz najčítanejšie