Denník N

Keď ide viac o život než o literatúru. Kniha o Kunderovi je vyčerpávajúci pamflet proti spisovateľovi

Foto - Paseka
Foto – Paseka

Spisovatelia sú ľudia, ktorých pracovnou a azda aj životnou náplňou je najmä sedieť kdesi za stolom a v tichu čosi písať. Zaujímavé sú teda asi viac ich knihy než ich životné peripetie. Spisovateľova biografia zvyčajne interesuje akurát tak úzky okruh akademikov, ktorí sa ju pokúšajú premeniť spolu s jeho dielom na literárnu históriu, v horšom prípade aj na učebnú látku.

A predsa sa čosi zdanlivo také nudné, ako je životopis jedného spisovateľa, stalo v súčasnosti veľmi živo diskutovanou témou v susednom Česku, s istým presahom aj na Slovensko. Možno preto, že samotný životopis je veľmi živo napísaný, ale určite preto, že sa zaoberá ešte stále žijúcim autorom – vo svete najznámejším českým spisovateľom Milanom Kunderom. O ňom už, samozrejme, vyšlo v Čechách i iných krajinách množstvo kníh, táto však namiesto akademických ambícií ašpiruje skôr na spoločenský škandál. Je totiž výnimočná svojou extrémnou polemickosťou, ostrým vyhraňovaním sa jej autora voči objektu svojho biografického záujmu.

„Pravdivý román“

Tým autorom je Jan Novák, sám úspešný spisovateľ, ktorý sa ako životopisec venoval už predtým napríklad vojenskej rodine Mašínovcov, režisérovi Milošovi Formanovi či bežcovi Emilovi Zátopkovi. Prozaik Novák pestuje vo svojich biografiách zvláštny žáner, ktorý aj v súvislosti s novou knihou o Milanovi Kunderovi nazýva „pravdivý román“. Ten mu umožňuje využívať jeho prozaické schopnosti – silnú evokáciu dejov či nápadité formulácie – a spájať ich s množstvom poctivo rešeršovaného materiálu bez nutnosti striktného metodologického rámca literárnej vedy.

Novákova kniha o Kunderovi (Argo/Paseka 2020) pôsobí impozantne. Čiernym obalom s veľkými zlatými písmenami i obrovským, deväťstostranovým rozsahom. O jej obsahovej neprehliadnuteľnosti zasa svedčí škandál, ktorý sa jej podarilo – zatiaľ teda aspoň v Česku – rozpútať. Záujem je veľký, hoci kritiky v drvivej väčšine odmietavé. Naštvaní recenzenti vyčítajú Novákovi všetko možné, najmä však literárnohistorický amaterizmus.

Tu však problém nie je. Skúsený spisovateľ Novák, samozrejme, literatúre rozumie dobre, vie aj oceniť rozprávačský talent či remeselnú šikovnosť svojho slávnejšieho kolegu Kunderu. Problém je, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knižné recenzie

Kultúra

Teraz najčítanejšie