Denník N

Ženu skopal manžel – kňaz. Jeho preložili, ju vyrazili z práce

Monika Dvorová s podliatinami po útoku manžela. Foto – archív Moniky Dvorovej
Monika Dvorová s podliatinami po útoku manžela. Foto – archív Moniky Dvorovej

Týraná pedagogička je nezamestnaná a súdi sa o prácu, on je ďalej kňazom.

Monika Dvorová z Prešova vyštudovala dve vysoké školy. Nedávno oslávila 42 rokov. Pracovala ako odborná asistentka na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity, kde okrem iného prednášala bohoslovcom v študijnom odbore katolícka teológia.

Jej manželom bol kolega – docent a zároveň gréckokatolícky kňaz Andrej S., s ktorým má dve deti. Práve on má byť spúšťačom všetkých problémov.

Ale kým jeho cirkev zabezpečila, ona je dnes nezamestnaná, bez peňazí, zahanbená a deprimovaná z nespravodlivosti, na ktorej sa podľa nej mala podieľať aj gréckokatolícka hierarchia vrátane jej najvyšších predstaviteľov či vtedajšieho dekana fakulty.

Udalosti sa vážne prejavili aj na jej zdraví. Keď rozpráva svoj príbeh, občas ledva zadržiava slzy. Na to, aby sa škola Moniky zbavila, totiž podľa jej slov stačilo, že nemlčala o tom, ako ju zmlátil manžel, a fakt, že sa k nemu napriek tlaku okolia odmietla vrátiť.

Na fakulte začala pracovať v októbri 2009. Kto chce učiť budúcich kňazov, potrebuje podľa jej štatútu povolenie, takzvané veniam docendi od prešovského arcibiskupa, metropolitu a zároveň veľkého kancelára Gréckokatolíckej fakulty Prešovskej univerzity Jána Babjaka.

Mala ho aj Monika. Udiali sa však veci, pre ktoré oň prišla, takže ju z fakulty vyhodili. Považuje to za mimoriadne nespravodlivé, preto sa s ňou súdi.

Bitka pre esemesky

Koncom roka 2012 sa jej dnes už bývalý manžel mal doma opiť. „Nejaké to sotenie, jedna bitka, vyhrážky a psychické týranie tam boli už predtým, ale až v decembri 2012 ma prvýkrát skopal.“ Svedkami boli aj deti.

Manžel si mal v Monikinom mobile čítať esemesky. Jednu pár mesiacov predtým poslala z nemocnice šéfovi do školy, že na druhý deň nemôže prísť prednášať, druhú v tom istom čase známemu, kde ho poprosila, aby sa za ňu modlil. „Do nemocnice som sa dostala, lebo som bola mimoriadne rozrušená z informácie, že manžel obťažoval istú doktorandku.“

Tento škandál sa podľa Moniky fakulte podarilo ututlať, hoci študentka sa najskôr sťažovala. „Osobne som sa s ňou rozprávala. Bola za dekanom aj arcibiskupom, napísala žiadosť o zmenu školiteľa, bol z toho rozruch. Potom ju zrejme prehovorili, že jej vyjdú v ústrety, len nech zmení žiadosť tak, aby bola bez uvedenia skutočného dôvodu. Upravila ju teda,“ vraví Monika.

Školiteľa študentke síce zmenili, lenže Monikin manžel jej mal aj tak robiť problémy. „Otočil to proti nej, že je nadržaná a sama ho zvádzala. Skončilo sa to až po tom, čo do školy prišiel jej manžel a pohádal sa s vedením fakulty.“

Monika tvrdí, že jej manžel sa v práci správal netradične už dlho. „Opakovane rozprával o homosexualite a pedofílii, takmer každú prednášku končil narážkami na sex, už o tom aj vrabce čvirikali. Študenti sa sťažovali. Už pred rokmi si ho dokonca predvolal arcibiskup Babjak a pokarhal ho za to.“

Vtedajší dekan fakulty Peter Šturák pre denník N odmietol reagovať na čokoľvek súvisiace s Monikiným prípadom. Zdôvodnil to prebiehajúcim súdom o neplatnosti skončenia jej pracovného pomeru.

Arcibiskup Babjak odpovedal, vedomosť o obťažovaní doktorandky či sťažnosti iných študentov na pedagóga však cez hovorcu Ľubomíra Petríka poprel slovami „nie je nám to známe“.

Škandál v škole

Monika šla po bitke na pohotovosť, kde jej zranenia ošetrili. Skončila aj na PN, tú si však na prosbu arcibiskupa mala skrátiť. „Povedal, že nechce, aby sa to rozmazávalo, že ktovie, aký sudca to dostane, že možno príde Markíza a bude škandál, že radšej to riešme tichou cestou a ja ostanem na fakulte.“ Arcibiskup vraví, že to nie je pravda.

Podala síce aj trestné oznámenie, prípad sa však uzavrel len ako priestupok za pár eur, pričom ju o výsledku nik nevyrozumel. Monika sa neskôr na okresnom úrade dozvedela, že „v spise nie je informácia o mojej PN“.

Pôvodne to vyzeralo tak, že hierarchia cirkvi aj škola jej situáciu chápu. Jej manžel mal totiž ešte pár mesiacov pred týmto incidentom stihnúť fakulte spôsobiť aj medzinárodný škandál. Pod jej hlavičkou mal osočovať váženého staršieho poľského rímskokatolíckeho kňaza a zároveň profesora tamojšej fakulty.

Dôvod? Opäť esemeska a žiarlivosť. Monike mal nájsť správu, v ktorej jej dotyčný písal, že z konferencie, na ktorej sa stretli, došiel šťastne domov. Oslovil ju však príliš familiárne. Na konferencii bola Monika aj s manželom, „takže nevera bola absolútne vylúčená, aj keby som ju rovno chcela, čo je nezmysel“.

Manžel však „pod hlavičkou školy napísal hierarchom do Poľska aj na tamojšiu teologickú fakultu, kde profesora napadol, ako je možné, že kňaz píše také čosi žene iného kňaza, že ma vlastne zvádzal, dokonca že hlása zlú náuku“.

Prečo ho nesuspendovali?

Košický eparchiálny biskup Milan Chautur po bitke a Monikinom telefonáte manželom povolil na rok takzvanú odluku. „Za to som mu veľmi vďačná. Manžel musel odísť z bytu, aby sme sa s deťmi mohli psychicky zregenerovať.“

V šoku však Monika ostala, keď sa v lete 2013 z internetu dozvedela, že násilník už pôsobí ako rímskokatolícky kňaz v Česku. „Zo školy musel odísť, lebo narobil priveľa problémov, ale aby násilník ďalej robil kňaza? A zrazu rímskokatolíckeho? Dokonca po rozvode?“ 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kúpte si knihu rozhovorov Karola Sudora s Fedorom Gálom

Do obchodu

Teraz najčítanejšie