Denník N

S koronavírusom bol v nemocnici štyri mesiace, z toho 55 dní v umelom spánku. Snívalo sa mi o inom živote, vraví Španiel

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

[Pre predplatiteľov: tento víkend máte poštovné na naše knihy zadarmo.]

Španiel Juan Miguel Martínez mal v marci horúčky, hnačku a cítil sa slabo. Na špeciálnej telefónnej linke mu povedali, že koronavírus to zrejme nebude, no vyšetrenie v nemocnici ukázalo, že má obojstranný zápal pľúc. PCR test neskôr potvrdil, že sa nakazil novým vírusom.

53-ročný muž napokon v nemocnici strávil až 119 dní. Ako pre denník La Vanguardia opísala jeho dcéra, do nemocnice prišiel v kabáte a odchádzal z nej v tričku s krátkymi rukávmi.

V čase, keď Martínez prichádzal do nemocnice, v Španielsku evidovali 40-tisíc potvrdených prípadov. Teraz je ich už sedemkrát viac a krajina sa začína obávať druhej vlny pandémie. Rovnako sa čoraz viac hovorí aj o trvalých následkoch, ktoré môže koronavírus spôsobiť.

Bola to najťažšia chvíľa, vraví dcéra

Juan Miguel Martínez za takmer štyri mesiace v nemocnici schudol 27 kíl a stratil silu v nohách. Bol vo vážnom stave, lekári ho museli napojiť na umelú ventiláciu a 55 dní bol v umelom spánku. Keď sa prebudil, jeho stav zaskočil aj jeho dve dcéry.

„To nebol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Svet

Teraz najčítanejšie