Denník N

Do konca života bude na úteku. Prehovoril doktor, ktorý odhalil ruské dopingové impérium

Grigorij Rodčenkov vo filme Icarus radí Bryanovi Fogelovi, ako správne dopovať. Zdroj - Netflix
Grigorij Rodčenkov vo filme Icarus radí Bryanovi Fogelovi, ako správne dopovať. Zdroj – Netflix

Žije na utajenom mieste v Spojených štátoch, ktoré nepozná dokonca ani jeho právnik. Ruský whistleblower Grigorij Rodčenkov v uplynulých dňoch poskytol svetovým médiám niekoľko rozhovorov a pri každom z nich mal na sebe slnečné okuliare a tvár si maskoval šálom či rúškom.

Bývalý riaditeľ moskovského antidopingového laboratória sa v Amerike skrýva posledných päť rokov, zmenil svoju identitu a 24 hodín denne ho strážia agenti FBI. Po tom, čo pomohol odhaliť systematický doping v Rusku, na ktorom sa kedysi sám podieľal, dostal v USA azyl a má status chráneného svedka.

Ruský doktor v uplynulých dňoch vydal autobiografiu s podtitulom Ako som položil tajné Putinovo dopingové impérium. V Rusku ho majú za zradcu a Rodčenkov tvrdí, že z obáv o svoju bezpečnosť sa bude zrejme skrývať do konca života.

„Naučíte sa s tým žiť. Je to ako vo vojne, bojíte sa prvý týždeň, ale potom už žijete vo vojne. Ja žijem vo vojne,“ povedal pre Financial Times doktor, ktorý v Moskve zanechal manželku a dve deti.

Steroidy miešal s alkoholom

Rodčenkovov právnik Jim Walden tvrdí, že hrozba pre jeho klienta nie je výmysel a ruské tajné služby sa k nemu už raz takmer dostali. Keď Spojené štáty vyhostili

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie