Denník N

Ekonomický newsfilter: Kým národ v lete objavuje krásy Slovenska, Hegerovi analytici potichu kreslia plán, ako ho zmeniť

Dobrý deň,

nesľubovali sme nudné leto, iba to, že budeme pre vás selektovať správy z ekonomiky každý pracovný deň aj počas prázdnin. Dnešný Ekonomický newsfilter má 1000 slov, čo sú 4 minúty čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanAmazon AlexaRSS

1. Pandémia pomohla zlatu k historickému rekordu

Cena zlata včera prvýkrát v histórii prekonala hranicu 2000 dolárov za uncu.

  • Dnes ráno sa zlato obchodovalo okolo úrovne 2030 dolárov za uncu, pričom včera večer nakrátko preskočilo aj hodnotu 2048 dolárov za uncu.
  • Za posledný rok už vzrástla cena zlata o tretinu. Hlavným dôvodom sú obavy z druhej vlny pandémie a jej dôsledkov pre ekonomiku. Navyše slabne dolár, a keďže klesajú aj výnosy z dlhopisov, investori vyhľadávajúci bezpečné investície sa ešte viac vrhajú na zlato.

2. Ministerstvo financií získalo ešte väčšiu moc, ako má zvyčajne

Minister financií Eduard Heger povedal, že jeho podriadení robia na pláne reforiem, na ktorých podporu si Slovensko vypýta v polovici októbra od Európskej komisie zhruba sedem miliárd eur (6 % HDP).

Heger v rozhovore potvrdil, že podľa doterajších rozhovorov s predstaviteľmi Európskej komisie nebudú krajiny predkladať plán investícií, ale plán zmien, ktoré chcú vo svojich krajinách urobiť.

Prečo je to dôležité: Ak sa ministerstvu financií a jeho spolupracovníkom podarí udržať do začiatku septembra prípravu plánu Európou dotovaných reforiem mimo verejnej diskusie, nebude mať počas nasledujúcich šiestich týždňov nikto z oponentov reálnu šancu zvrátiť ich návrhy. 

  • Plány, ktoré pošleme Komisii do 15. októbra, ešte nebudú návrhom konečnej dohody s Bruselom. Mali by však byť dosť konkrétne na to, aby sa okamžite začala tvoriť dohoda medzi Slovenskom a Komisiou, aké reformy, dokedy a s akým grantom od EÚ Slovensko urobí.
  • Toto všetko by malo byť dohodnuté do polovice apríla budúceho roka. Prvé peniaze z približne sedemmiliardového balíka na podporu reforiem by mohli prísť na účet vlády koncom roka 2021.

Princíp „platíme reformy, nie projekty“ je zase dôležitý preto, lebo dáva autorom reforiem silný politický nástroj na ich presadenie.

  • Ak si napríklad Slovensko dohodne s Európskou komisiou odmenu rádovo v stovkách miliónov eur až v miliardách za uskutočnenie presne definovanej reformy dôchodkov, len ťažko sa bude jej odporcom proti nej hlasovať.
  • Analógiou tohto stavu môže byť chod slovenského parlamentu posledné dva roky pred vstupom do EÚ. Podmienky vstupu vyrokovali diplomati a špecialisti riadení vládou, zatiaľ čo parlament a politické strany potom už mali na starosti len ich odhlasovať.

Kto na tom robí a ktoré reformy sa chystajú: 

Minister financií formálne

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Eduard Heger

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Plán obnovy EÚ

Ekonomika

Teraz najčítanejšie