Denník N

Dizajnérska veda keramiky a dreva

Šperkovnica do ruky, keramika, 2005. Foto – Adam Šakový
Šperkovnica do ruky, keramika, 2005. Foto – Adam Šakový

Aj „obyčajné veci“ môžu byť hravé: soľnička ako makovica a šperkovnica v tvare slimačej ulity.

Cesta Zdena Hogha k dizajnu bola špecifická – viedla cez štúdium vedy o výtvarnom umení. Našiel sa však v polohe praktickej – ako dizajnér a tvorca mohol výraznejšie pracovať s emocionalitou a určitou náhodilosťou, ktorú so sebou výtvarný proces prináša. Osvojil si prácu s niekoľkými materiálmi – najskôr s keramikou a neskôr aj s drevom. Do oboch odvetví vniesol originálny autorský prístup, ktorý zrejme pramení aj z ľahkosti, ktorú so sebou prináša fakt, že je samouk.

Komorný dizajn

Zdeno Hogh patrí k skupine slovenských keramikárov, ktorí sú zároveň autormi návrhov a výrobcami v jednej osobe. Teda všetky jeho realizované návrhy sú súčasne autorskými originálnymi dielami, ktoré boli vyrobené len v malých počtoch. Prevažne komorný charakter Hoghových keramických prác vyplynul z podmienok, čo mu poskytovala vlastná dielňa, ktorú si zriadil vo svojom bydlisku v Martine a ktorá fungovala v rozmedzí rokov 2001 až 2012. Drobné keramické práce od Zdena Hogha sú jedny z najnovších prírastkov do zbierky keramiky a porcelánu Slovenského múzea dizajnu. Nie je to síce ucelená kolekcia, ale všetky kusy spája to, že ide prevažne o drobné doplnky na stolovanie, ako dochucovadlá, misky, šálka s podšálkou a okrem toho aj niekoľko nádob – šperkovníc. Vzácnosť predmetov umocňuje fakt, že Hogh už svoju keramickú kapitolu uzavrel a viac sa jej neplánuje venovať.

Desiatová polievka pre teba a pre mňa, kombinované materiály, 2008. Foto – Adam Šakový

Hravý dizajn

Za prácami Zdena Hogha je citeľná hravosť, s ktorou autor k ich navrhovaniu pristupoval. A hoci výsledné produkty sú remeselne precízne dotiahnuté, hravosť sa nevytráca ani po tom, keď sa výrobky dostanú do rúk používateľovi. Nápadito pristúpil k funkčnosti známych predmetov a ich používanie premenil na naráciu. Tak je tomu napríklad aj v prípade ocenených Lúčnych soľničiek – guľatá keramická zásobnica na soľ alebo korenie sa nápadne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Múzeum dizajnu

Kultúra

Teraz najčítanejšie