Denník N

Svetový newsfilter: Ako vyzerá smutný pád veľkej osobnosti

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP


Najdôležitejšou udalosťou týždňa je výbuch v libanonskom Bejrúte, ktorý poškodil veľkú časť mesta. Vo Svetovom newsfiltri píšeme o zlyhaniach, ktoré k tragédii viedli.

Okrem toho sa venujeme aj pádu bývalého španielskeho kráľa, skorému začiatku hurikánovej sezóny v Atlantiku a zadržaniu vplyvného mexického zločinca.


Európa: Juan Carlos I. padol na dno

Kráľ, ktorý priviedol Španielsko k demokracii, odišiel do exilu. Juan Carlos I. je jednou z najvýznamnejších osobností modernej španielskej histórie, no svoj smutný pád, ktorý sprevádzali škandály a abdikácia, definitívne zakončil útekom z krajiny.

Prečo odchádza: Juan Carlos I. sa podľa denníka El País pred rokmi priateľovi zdôveril, že na odchode z funkcie ho najviac desí to, že nebude mať dosť peňazí. To sa mu nakoniec stalo osudným.

Jeho pád nabral rýchlosť v roku 2012. Doslova. Kráľ v čase hospodárskej krízy odišiel na drahú poľovačku do Botswany, počas ktorej spadol a zlomil si bedro.

K tomu sa pridala korupčná kauza, do ktorej bola zapletená jeho dcéra a zať, až Juan Carlos I. v roku 2014 abdikoval.

Jeho povesť teraz definitívne zničili podozrivé prevody peňazí milenke a vyšetrovanie úplatkárskej aféry. V rámci nej mal dostať milióny od Saudskej Arábie za to, že bude v španielskych firmách lobovať za lepšiu cenu pri výstavbe rýchlostnej trate medzi Mekkou a Medinou.

Juan Carlos I. Foto – TASR/AP

Čo dokázal: 82-ročný bývalý kráľ je vraj sklamaný z toho, že mladí ľudia ho vnímajú len cez kauzy. To je jeho chyba, no Juanovi Carlosovi sa nedá uprieť obrovská zásluha na tom, že Španielsko je dnes funkčnou demokraciou.

Do Francovho Španielska prišiel ako 10-ročný z exilu v Ríme a diktátor si ho vybral za svojho nástupcu. Kráľ však po jeho smrti zvolil iný smer a spustil prechod k demokracii.

Jeho veľká chvíľa prišla aj v roku 1981, keď svojím

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Svetový newsfilter

Výbuchy v Bejrúte

Svet

Teraz najčítanejšie