Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Vzniká všemaďarská strana, menšinová politika sa vracia pred Bugárov experiment

Na snímke predsedovia maďarských strán počas brífingu po spoločnom rokovaní 7. augusta 2020 v Bratislave. Zľava László Sólymos (Most-Híd), Krisztián Forró (Strana maďarskej komunity) a Szabolcs Mózes (Spolupatričnosť). Foto - TASR
Na snímke predsedovia maďarských strán počas brífingu po spoločnom rokovaní 7. augusta 2020 v Bratislave. Zľava László Sólymos (Most-Híd), Krisztián Forró (Strana maďarskej komunity) a Szabolcs Mózes (Spolupatričnosť). Foto – TASR

Slovenskí voliči prichádzajú o svoju maďarskú stranu.

Správy vyberal a komentoval Roman Pataj

1. Slovenskí voliči prichádzajú o svoju maďarskú stranu

Tri maďarské menšinové strany (SMK, Most-Híd, Spolupatričnosť) sa dohodli, že sa spoja a do budúcich volieb pôjdu spolu. Nechystá sa teda žiadna koalícia. Ak rokovania dopadnú dobre, pôjde sa na istotu s vidinou jednoduchého prekonania päťpercentnej hranice potrebnej na vstup do budúceho parlamentu.

A keď tam už bude, je veľmi pravdepodobná až takmer istá aj účasť vo vláde. Nech už ju bude viesť Pellegrini, Matovič či ktokoľvek iný, maďarskú stranu k sebe v prípade potreby zoberie ktokoľvek.

Matematicky tento plán nemá prečo nefungovať. Hoci sú maďarskí voliči na Slovensku možno ešte frustrovanejší ako slovenskí, stále je ich dosť, aby svoju zjednotenú menšinovú stranu do Národnej rady dostali.

Veľké zmierenie

Aj z pohľadu lídrov zúčastnených strán ide o pragmatické rozhodnutie. Roky sa SMK a Most tak náruživo nemali rady, až obe strany jedna po druhej postupne zostali mimo parlamentu. Faktom je, že agresívnou v tomto prípade bola SMK, ktorá bugárovcov vykresľovala ako zradcov a zapredancov.

S drobným preháňaním je to podobné, ako keby sa na vzniku spoločnej strany dohodli OĽaNO a Smer.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie