Denník N

Dá sa festival ako Grape preniesť niekam inam?

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Všeličo si pôvodne predstavovali inak a niektoré rozhodnutia neboli v ich rukách. Preto ešte pár dní pred akciou vážne rozmýšľali, či ju radšej nezrušiť. No nakoniec necúvli. Výsledkom bol aj nebol Grape.

Druhý najväčší letný hudobný festival na Slovensku mal cez víkend špeciálnu verziu. Organizátori ju nazvali mini, pretože vzhľadom na aktuálne hygienické opatrenia sa dajú robiť verejné akcie len pre tisíc ľudí a ich štandardná kapacita v Piešťanoch sa blíži k tridsaťnásobku. Museli sa zaobísť bez areálu letiska aj bez zahraničných hudobníkov, no rozhodli sa preniesť čo najviac z festivalovej atmosféry do priestoru mestského parku. A namiesto tradičných dvoch dní urobili tri, s deviatimi koncertmi známych domácich mien.

Promenáda v parku

Na Slovensku pribudlo najviac nakazených koronavírusom za jeden deň od apríla. Táto správa prišla vo štvrtok 6. augusta, krátko predtým, ako sme vyrážali do Piešťan. Ideálna informácia na deň, keď sa má začať festival. Aj to tak na prvom koncerte Le Payaco vyzeralo: medzi divákmi neboli dvoj-, ale dvadsaťmetrové rozostupy. Na kapelu navyše pražilo slnko, pretože pódium nemalo strechu, a aby sa stihol dodržať nočný pokoj s tromi naplánovanými vystúpeniami denne, muselo sa každý deň začínať hrať o 17:00 (vždy hodina koncert, hodina prestavba pódia).

Pre „Pajácov“ to tak bola skôr generálka nového programu v rozšírenej zostave s gitaristom a klávesákom Jergušom Oravcom. Situácia sa o niečo zlepšila o siedmej, keď spustili Modré hory (posilnené o live rytmiku, ktorá im sekne), no predpredajové číslo necelých dvesto lístkov výrazne nezvýšil ani večerný ťahák Fallgrapp.

V kapelách problém nebol. Hrali dobre a najmä po zotmení bola scéna s LED stenou vizuálne veľmi pôsobivá. Tradičné publikum Grapu, ktoré tvoria dvadsiatnici/tridsiatnici, zjavne nie je zvyknuté na štvrtok. Ich aj miestnych prilákali až ďalšie dva dni; najmä koncerty Pary a Billyho Barmana už mali klasickú letnú festivalovú atmosféru.

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Organizátori oficiálne premenovali mestský park na Park duševného zdravia, prvý deň neoficiálne aj na Park duševného zrútenia. Týždeň pred začiatkom sa dozvedeli, že priestor starého amfiteátra nebudú môcť využiť, ako ani vonkajšie priestory domu umenia. Pódium museli postaviť pod hrádzou rieky, ale areál si nápadito upravili. Stánky s občerstvením a nápojmi umiestnili tak, aby boli voľne dostupné aj pre tých, ktorí parkom len voľne prechádzali. Najviac ľudí sa premlelo pri pive: tanková Plzeň do skla bola ako nadštandard hlavným „headlinerom“ gastra.

Z centrálneho chodníka v parku sa stala promenáda. Nasvietená v noci žiarovkami, s veľkorozmernou inštaláciou Viktora Freša aj oddychovou zónou s vankúšmi. V hudobnom pavilóne a v Kursalóne bol sprievodný program – menšia verzia Urban Marketu, stand-up, projekcia filmu k desiatemu výročiu, ktoré mal Grape vlani.

Čo bude ďalej?

Aj bez klasického stanového mestečka sa návštevníci mohli cítiť ako na festivale. No mini-Grape poukázal na niekoľko problémov naraz. Hoci všade bol dostatok dezinfekcie rúk, pri vstupnej bráne a v interiéroch organizátori dbali na rúška a dozerali na počet ľudí v gastrozónach, po štyroch mesiacoch už akoby mnohí návštevníci mali korony dosť.

Kým je leto a koncerty sú vonku, môžeme dúfať, že až taký veľký problém to v rámci očakávanej druhej vlny byť nemusí. Lenže tento rok vydalo viacero slovenských muzikantov nové albumy a jarné turné prekladali na jeseň. Kto sa odváži znovu chodiť do klubov, je veľká otázka a podľa predpredajov to vyzerá, že väčšina návštevníkov bude s rozhodnutím, či si kúpiť lístok, čakať do poslednej chvíle podľa vývoja epidemiologickej situácie.

Letná festivalová mapa je roztrhaná – Atmosféra a OpenJazzfest sa museli zrušiť pre slabý predpredaj, na druhej strane je tu pokus o nový začiatok. Cez víkend 21. a 22. augusta sa pod značkou bratislavského klubu Kulturák bude konať prvý ročník festivalu v Sliači, kde sa predstaví domáca alternatívna scéna a ako headliner česká legenda J. A. R.

Grape v máji pripravil v troch mestách akciu pod názvom Jarné dvorenie, kde si odladil možnosti live streamingu s viacerými kamerami a dronmi. Teraz to zužitkoval a odstrímoval väčšinu koncertov. Špeciálnu verziu festivalu teraz urobil nielen pre svoje publikum a pre kapely, aby si konečne mohli zahrať pre viac ľudí (a nielen online). Pripomenul, že hudobná scéna nie sú len muzikanti, ale aj veľa iných profesií. Na to sa stále zabúda, a ak sa to nezmení, mnohé akcie, priestory a koncerty na budúci rok jednoducho nebudú. A mini-Grape bol aj gestom voči Piešťanom. Jeden rozmer je ten, že v parku sa nedá stanovať, takže kto prišiel na festival a chcel prenocovať, podporil tunajšie ubytovanie. Na druhej strane je hanba, keď chodíte v centre mesta po peknom parku okolo takých rozpadávajúcich sa stavieb, ako sú bývalý Grand Hotel Rónai (známy aj ako Slovan) či pustnúci amfiteáter.

Kľúčovou otázkou zostáva, čo vlastne Grape ďalej čaká. Najmä to, či ho vôbec v Piešťanoch mesto a kraj chcú. Ak sa nič zásadné nezmení, letisko je pre festival už len minulosťou a v parku sa bežná verzia na budúci rok zopakovať nedá. Grape má potenciál, láka veľa divákov aj partnerov. Organizátori cez víkend ukázali, že vedia preniesť mnohé typické prvky; uvidíme, či sa im to podarí aj v prípade, že sa naozaj budú musieť z Piešťan sťahovať. Vhodných náhradných miest na akciu s kapacitou do 30-tisíc ľudí zase až tak veľa na Slovensku nie je.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie