Denník N

Ako poľská vláda aj spoločnosť testujú, čo ešte vydržia (fotoreportáž) 

Foto – Tomáš Forró
Foto – Tomáš Forró

Pred Stalinovým Palácom kultúry a vied v samom srdci Varšavy stojí v sobotu večer pár tisíc nahnevaných demonštrantov s dúhovými zástavami. Podujatie napäto sledujú desiatky nasadených policajtov, drony a na neďalekom parkovisku sú odparkované policajné „suky“ slúžiace na odvážanie zadržaných osôb.

Protesty a mučenie

Sobotná demonštrácia je zatiaľ poslednou epizódou v dlhodobej eskalácii napätia medzi LGBTI komunitou na jednej strane a autokratickou vládou spolu s nacionalistami na strane druhej. Poľská vláda šíri nenávistné heslá proti ľuďom s inou sexuálnou orientáciou v médiách i na verejných vystúpeniach a staronový prezident Duda na nich postavil prakticky celú svoju predvolebnú kampaň.

Nacionalisti robia to isté v uliciach – verbálne aj fyzické útoky proti tejto menšine sú v Poľsku na dennom poriadku, a keby sme na to náhodou na chvíľu zabudli, vždy nám to pripomenú grafity a nálepky na stenách a pouličných stĺpoch v každom meste.

Palác kultúry a vedy v centre Varšavy tesne pred demonštráciou LGBTI komunity. Foto – Tomáš Forró

Od júlových volieb sa situácia už len zhoršuje a napätie rastie na oboch stranách. Tak zle ako minulý týždeň však zatiaľ nebolo. Počas pracovného týždňa najprv

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kaczynského Poľsko

LGBTI

Svet

Teraz najčítanejšie