Denník N

Stavebníctvo hlási rekordný prepad, pri pomoci hráme o čas, vláda však mlčí

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Zatiaľ čo Štatistický úrad zverejnil informáciu o rekordnom medziročnom prepade stavebnej produkcie v júni (v prípade budov až 23,4 percenta), vláda o stimulačných opatreniach mlčí a dokonca navrhuje znížiť podporu zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Autor je predseda správnej rady Budovy pre budúcnosť

Koncom júla európski lídri v Bruseli dohodli historický balík pomoci pod názvom Next Generation EU. Ide o skutočne masívnu pomoc, ktorá na najbližšie tri roky zdvojnásobuje pôvodne očakávaný objem investícií zo štrukturálnych fondov Európskej únie.

Pripomeňme, že na Slovensku realizujeme až okolo 90 percent verejných investícií z týchto fondov. Tieto peniaze sa do ekonomiky dostanú na základe reformných plánov, ktoré navrhne členský štát a schváli Európska komisia. Pri reformách, ktoré si vyžadujú investície (a ich príprava nejaký čas trvá), to znamená, že ekonomika pocíti pomoc najskôr na konci roku 2021.

A to je problém. Slovenský štatistický úrad v pondelok potvrdil obavy stavebného priemyslu z prepadu. Ten spôsobuje strata dôvery v investovanie. 17,3-percentný medziročný pokles v júni 2020 znamená zrýchlenie prepadu (v máji bol pokles o 12,4 percenta). Za poklesom je najmä domáca stavebná produkcia (- 18,6 percenta) a z nej najmä práce na výstavbe budov, kde pokles predstavuje 23,4 percenta (oproti deviatim percentám na inžinierskych stavbách).

Stavebníctvo teda potrebuje účinnú a hlavne rýchlu pomoc. Namiesto toho, snáď iba nedopatrením, je v medzirezortnom pripomienkovaní novela zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania, ktorou sa výška výhodného úveru na zatepľovanie bytových domov znižuje o 30 až 50 percent.

Maximálna výška úveru sa má po novom počítať na základe podlahovej plochy budovy, a nie podľa zatepľovanej plochy. Hoci sa zároveň výška úveru zvyšuje zo 100 na 150 eur na meter štvorcový, matematika nepustí. Treba dodať, že novela navrhuje aj zmeny v podpore nájomného bývania. Tie sú síce pozitívne a logické, ale nepresvedčili nás o tom, že skutočne povedú k nárastu výstavby nájomných bytov.

To je však len detail. Vláda by hlavne už konečne mala povedať, aký má plán na pomoc jednotlivým sektorom. Nemala by sa pritom opierať iba o júlový balík európskej záchrany, pretože jeho čerpanie je z dnešného pohľadu v nedohľadne. Nikto napríklad nevie, prečo vláda váha s uvoľnením 100 miliónov eur zo súčasných eurofondov, ktoré inak nedočerpáme, na projekty obnovy verejných budov, ktoré sú reálne na stole a pripravené na uskutočnenie. Nikto nerozumie, prečo ministerstvo dopravy a výstavby v čase ekonomickej krízy obmedzuje počet žiadostí o príspevok na zateplenie rodinného domu na smiešnych dvakrát 150, pričom potenciál je štyritisíc domov.

Zatepľovanie a obnova budov zamestnávajú asi 45-tisíc ľudí po celom Slovensku, to je trikrát viac, než najväčšie slovenské podniky. Títo všetci by si zaslúžili od vlády počuť, či, kedy a ako chce pomôcť ich klientom – vlastníkom budov, investovať aj v tomto čase do obnovy,  zatepľovania a výstavby. Je na to skutočne najvyšší čas.

Komentáre

Teraz najčítanejšie